Бъбреците могат да „остареят“ с 30 години след преболедуване от Covid-19
Бъбреците са уязвима мишена за коронавируса и дори пациенти, които лесно са прекарали инфекцията, страдат в различна степен от нарушения на бъбречнатите финкции. Това показват резултатите от ново проучване за бъбречните усложнения след COVID-19, публикувани в JANS.

Специалисти от Центъра за клинична епидемиология на здравната система на Вирджиния са анализирали данни от 89 000 американски военни ветерани, с потвърдена диагноза COVID-19 през годината. Средната възраст на заразените е била 68 години. За сравнение, учените са използвали информация от медицинските досиета на повече от 1,6 милиона американци, които не са имали коронавирус.
Авторите на изследването се фокусирали върху всички случаи на бъбречна недостатъчност и ключовите показатели за бъбречната функция, включително нивата на креатинин и скоростта на гломерулна филтрация.

„Черна плесен“ сред преболедували от Ковид-19
Получените данни са били коригирани от специалистите, вземайки предвид възрастта, наличието на хронични заболявания и приетаните лекарства. Резултатите показали, че след COVID-19, склонността към бъбречни проблеми или значително да намалят бъбречната функция в рамките на 1-6 месеца се наблюдава у 35% от заболелите, в сравнение с тези, които не са прекарали коронавирусна инфекция.
При 4,7 хиляди души от включените в проучването, бъбречната функция се е влошила с поне 30% за една година.

Четири необичайни кожни промени при Ковид-19, които трябва да знаем
„Това е еквивалентно на 30-годишно упадъчно функциониране“, твърди водещият автор на изследването, нефрологът Ziyad Al-Aly, цитиран от New York Times.
Някои от участниците в проучването са имали още по-сериозни бъбречни проблеми: намаляване на функцията с 40-50%; 85% бъбречна недостатъчност в краен стадий при 220 ветерани.

„Светещи“ нокти при Ковид-19 – причини и следствие
Изследователите предупреждават, че в проучването са включени само възрастни мъже, така че резултатите са трудни за интерпретиране за цялото население. Във всеки случай, както лекарите, така и пациентите трябва да обърнат по-голямо внимание на бъбречната дейност, след като са претърпели коронавирус.

„Ковид-пръсти“ – новият симптом на Covid-19
„Тъй като много хора с намалена бъбречна функция не изпитват болка или други симптоми, много е важно да се знае, че този риск съществува“, заключават авторите на изследването.