„Черна кутия“ за здравеопазването, за да намалим грешките
„Преди да говорим за това кой е виновен, сгрешил ли е, какво се е случило, аз мисля, че като общество трябва да обърнем внимание дали има и други такива случаи и да си дадем ясна сметка какво правим по въпроса тези неща да не се случват отново“. Така започна коментара си в студиото на „Денят започва“ адвокатът по медицинско право Мария Петрова, по повод смъртта на 31-годишната родилка и бебето ѝ, за която се разбра, че е лекарска грешка.
„Лекарска грешка и лекарска небрежност, са две понятия, които много погрешно се използват, нито едното, нито другото, не са юридически верни“, поясни адв. Петрова и отново припомни, че въпросът не е толкова кой е виновен, а дали има и други подобни случаи и какви поуки да си вземем от това.
„Последното, което излезе, това е съдебно-медицинската експертиза, която посочва като причина за смъртта неправилна интубация. Запознах се с това, както знаете, веднага след инцидента, направихме и вътрешна проверка. След това имахме и одита, както го наричате. не знам какво да кажа, колегата е съкрушен, в момента е в болнични, страда от сериозно заболяване. В крайна сметка вие знаете, че и следствието провежда необходимите процедури и разследвания, нека да изчакаме и те да кажат“, обясни по случая директорът на Благоеврадската болница д-р Огнян Митев.
На въпрос на водещия адв. Петрова отговори, че за съжаление, подобен род грешки, както в случая с неправилна интубация, са допускани и преди и припомни случаи от 2018 г., когато няколко родилки в болница „Шейново“ също изгубиха живота си, други случаи и свързаните с тях дела от 20218 и 2004 г. и др.
„Не всяка претенция е грешка и не всяка грешка е лекарска“
„Разследванията са полезни за обществото дотолкова, доколкото основната им функция е да открием какъв е източникът на така наречената грешка, тоест каква е причината системно в различни болници това да се случва“, обясни адв. Петрова. „Понасянето на съдебна отговорност трябва да е вточна отговорност на цялата тази проверка и всички тези действия“, допълни адвокатът.
Далеч съм от мисълта, че който и да е лекар прави нещо на пациента с цел да му нанесе вреда. „Тук трябва да се прецени дали някой е надценил своите умения, знания и възможности, ако щете дори възможностите на средата, или си е спестил, или се е въздържал от нещо, което е трябвало да направи.“
„За да случват подобни грешки в болниците безспорно има значение липсата на т.н. „политика за пациентска безопасност“. Макар и да звучи като безопасност за пациента, такава политика гарантира безопасността и на лекаря.“ – каза още адв. Петрова.
„Трябва да се направят ясни правила. Ние сме държава, която от години се бори да има адекватни стандарти. Вместо медицинските стандарти да се третират като лобистки докиументи, които позволяват на всеки ъгъл да се открива частна болница, които далеч не отговарят на европейските стандарти за такива, медицински стандарти, алгоритми, правила за добра медицинска практика. така че и лекарите да работят сигурно, да не се страхуват да извършат високорискова дейност, и пациентите да са са сигурни, че получават най-доброто“, категорична бе адв. Петрова.
„Това, което аз наричам „черна кутия в здравеопазването“ – да имаме следа за това , какво е случило, ако е станала грешка, да се поучим, а не да се обвиняваме нон-стоп, защото така губиме лекари, но така ще продължим да губим и пациенти, и здравеопазването ще продължава да бъде безкрайно несигурно.“
Като предпоставка за допускане на грешки, адв. Петрова посочи недостъга на лекари и нетоварените графици. Принуждението един анестезиолог да работи в повеече от една операционни зали, го лишава от физическата възможност да следи непрекъснато пациента и създава предпоставка за нежелани усложнения. „Това са пропуски, срещу които държавата дълги години си затваря очите и продължава да си ги затваря.“
Според адв. Петрова стандартите в здравеопазването са задължителни, а това, че съществуващите у нас, отпаднахав съда имено защото определени болници не можеха да осигурят необходимия персонал. така се изпада в полимиката дали да закрием болницата или да ѝ търсим лекари. така се създават едни исключително изкуствени, съществуващи сна хартия струкрури, които, казамо на обществен език, източват само здравната каса, не работят по най-добрия и безопасен за пациентите начин, и просто продължават своето съществуване, до момента, в който не се случи една такава трагедия, или докато някой не подаде оставка, но трайно, като решение, държава нищо не предлага.
Споделяйки личен опит, адвокатът по меицинско право каза, че най-често близките на пострадалите искат „друг да не пострада като нас“, „искам този лекар да не практикува по този начин“, а по-голямата крайност е „никога повече да не работи като лекар“.
„Механизмите да се лиши лекар от лекарски права са силно ограничени, аз не казвам, че трябва да се случи, но тук ролята на БЛС и Етичната комисия е изключително важна. те нямат процедури за такова нещо.“, коментира адв. Петрова.
Адв. Петрова сасегна за пореден път и темата са липсана на медицинска експертиза у нас.
„Първият проблем е, че нямаме експерти, вторият проблем е, че ако не им е угодно, експертите си дават отвод, и третият проблем е обективността. Една голяма част от експертизите не почиват на медицина, основана на доказателства. Това е една криворазбрана колегиалност, или недостатъчно обучаване на вещите лица.“
По конкретния случай адв. Петрова коментира, че ИА „Медицински надзор“ е извършила проверко и следва да се издаде наказателно постановление. Ако то влезе в сила, защото може да бъде оспорено, то може да се яви пречка за развитие на наказателното производство.
4 Отговори
[…] […]
[…] „Черна кутия“ за здравеопазването, за да намалим греш… […]
[…] […]
[…] „Черна кутия“ за здравеопазването, за да намалим греш… […]