Третата доза – правни аспекти
„Не става дума за одобрение на трета доза, а за невъзможност за яснота относно начина, по който може да се комбинират различните ваксини на различните производители.“ Това каза за „България сутрин“ адвокатът по медицинско право д-р Мария Петрова.
Правният проблем идва от това, че Европейската агенция по лекарствата не може да вземе решение как може да се комбинират тези ваксини. Нашата система все още не позволява да се въвеждат трети бустерни дози.„, допълни още тя.
По думите ѝ нямаме достатъчно разработени алгоритми и програми, нямаме достатъчно информация за това как могат да се комбинират различните ваксини.
„Проблемът с третата бустерна доза ще дойде, ако се случат нежелани лекарствени реакции. Голяма част от населението ни се ваксинира януари и идва време за реваксинация. Отговорността на компаниите не изчезва. , допълни тя за Bulgaria ON AIR.
При настъпили усложнения отговорност носят както производителите, така и тези, които поставят, съхраняват, транспортират ваксината – в зависимост от усложненията, но проследяването е твърде трудно практически.
„Твърде много са участниците по веригата, от които може да се търси отговорност. Нямаме електронно здравеопазване, много трудно може да се търси отговорност“
Сериозни юридически предизвикателства пред поставящите трета доза ваксина
„Имаме три типа ваксини – задължителни, таргетни и препоръчителни. Поне засега Ковид ваксините, доколкото знам, не се предвижда да станат задължителни. За мен е тревожен начинът, по който се прави ваксинационната кампания“, обясни д-р Мария Петрова и още веднъж подчерта, че информирано съгласие не прехвърля отговорността за последствията само върху пациента.
За да стане задължителна антиковид ваксина, трябва да се промени Наредбата за това. „Докато ваксината е препоръчителна, всели от нас трябва да има право на избор и ние трябва да го уважаваме. Ние трябва да се уповаване на свободната воля, доброто намерение и достатъчната адекватност и съзнание на всеки един от нас.“
Към настоящия момент законът у нас не позволява задължително ваксиниране на определени сектори, най-малкото защото такива сектори не са определение нормативно, отделно няма как да бъде мотивирано нещо подобно, защото, когато сме в условията на пандемия, на една хуманитарна криза, ние няма как да налагаме изисквания мотивирано. Те трябва да станат с нормативна промяна, която към настоящия момент, по никакъв начин не е въведена.
4 Отговори
[…] Третата доза – правни аспекти […]
[…] Третата доза – правни аспекти […]
[…] Третата доза – правни аспекти […]
[…] Третата доза – правни аспекти […]