Кой ще носи отговорност за третата доза?
Кой ще носи отговорностт за третата доза? За да има трета доза, трябва да има данни от клинични изпитвания, от наблюдение за това какъв е профилът на ефикасност и на безопасност при поставянето ѝ. Това заяви представителят на България в Европейската агенция по лекарствата проф. Илко Гетов.
Има твърде голяма разлика между бустерна – усилваща доза и трета доза от същата ваксина.
„Трета доза е просто трети път те боцкат със същата ваксина. А бустерната доза има за задача да подсили имунитета на организма, т.е., тя е ъпдейтната по някакъв начин, променена, адаптирана към новите или очакваните варианти на вируса“, коментира проф. Гетов.
Експертът обясни, че в кратката характеристика е одобрено приложение на две дози. Когато някой иска да си сложи трета доза, кой ще поеме отговорността за безопасността на тази трета доза, попита проф. Гетов. Той припомни, че в момента има одобрени 4 ваксини – 3 с по две дози и една еднодозова. Другото са намерения и желания. Европейската комисия излезе с препоръка, че държавите, които започнат да ваксинират с трета доза – това ще бъде незаконосъобразно, тъй като кратката характеристика е само с две дози, заяви той, като се съгласи с твърдението на водещия, че производителите не носят никаква отговорност след това.
Що се отнася до ситуацията с ваксинирането у нас, тя, за съжаление, не е никак добра. Ние сме на нивото на ваксинационно покритие на страните от третия свят. Той посочи, че у нас ваксинационното покритие е някъде под 20%, докато в повечето европейски държави – Малта, Дания, Португалия, то е над 70%. В тази връзка той отбеляза, че Дания вече премахва органиченията, докато за българските граждани най-вероятно тепърва ще бъдат налагани такива от страна на други държави.
„Ние винаги сме разделени. Сега правим две паралелни държави – държава на ваксинираните и държава на неваксинираните“, коментира експертът. Спроред проф. Гетов обществото трябва да бъде фокусирано върху предимствата на ваксинирането и ползите от него както за икономиката, така и за присъствения учебен процес. На въпрос за връщането на децата в клас, той заяви, че ако учителите и персоналът в системата са имунизирани, рискът ще е много по-малък.
Данните са категорични – 97% от постъпилите в болница с делта варианта са неваксинирани, подчерта проф. Гетов.
Третата доза ваксина – юридически неуредици и предизвикателства
„Имаме около 2 милиона ваксинирани в България, нека всеки от тези 2 милиона да убеди още един да се ваксинира през септември и аз съм убеден, че от март месец догодина мерките ще паднат изцяло“, посъветва той.
На този етап не се работи за комбинирана ваксина срещу грип и COVID. Все още се проучва и въпросът за комбинацията на двете ваксини, като яснота ще има до края на септември, стана още ясно от думите му.