Дългият ковид – симптомите, които остават
Половината от пациентите една година след хоспитализация за COVID-19 имат поне един посткоиден симптом. Проучване, публикувано в The Lancet, показва кои са те и колко често продължават да персистират.
Постковидният синдром или дългият Covid е състояние, при което симптомите, които се появяват при човек след страдание от COVID-19, се запазват дълго време. Това е един от най-належащите здравословни проблеми днес. Към днешна дата има само две малки проучвания, демонстриращи състоянието на такива пациенти една година след заболяването. Те засягат само промени в белите дробове.
В ново проучване китайските учени обобщиха данни за 1 267 пациенти от Ухан една година след хоспитализация заради COVID-19. Средната им възраст беше 57 години. По-рано същата научна група публикува данни за състоянието на тези хора шест месеца след заболяването.
Средно участниците в проучването са по-малко здрави от своите връстници, които не са имали коронавирусна инфекция. След 12 месеца много патологични явления изчезнаха. Учените обаче откриха поне един посткоиден симптом при 48% от пациентите. Шест месеца по-рано тази цифра беше 68%.
Проблеми с белия дроб
Приблизително един на всеки трима участници в проучването е имал задух година след преболедуването. По-често с този проблем се сблъскват хората, които са прекарали по-тежко заболяване. Това е най-честият симптом и честотата му остава почти непроменена от предишните изследвания.
Някои от участниците (244 души) са преминали тестове за дихателна функция. При 35,7% от тях количеството кислород, постъпващо в кръвта от белите дробове, е намалено. Процентът на хората с това нарушение не се е променил за шест месеца. Учените са направили компютърна томография на гръдния кош при 186 пациенти. Белодробни лезии са открити при 39-87% от тях, в зависимост от това колко тежко са страдали от COVID-19.
Болка, слабост, затруднени движения
За слабост съобщават 20% от пациентите – с 32% по -малко, отколкото в предишното проучване. Хората, които се нуждаят от кортикостероидно лечение за остър COVID-19, представят това оплакване един и половина пъти по-често от тези, които не се нуждаят от такава терапия. При жените тези симптоми се появяват 1,4 пъти по -често, отколкото при мъжете.
Установиха възможната причина за мултисистемния възпалителен ковид синдром при деца
Година след хоспитализацията за COVID-19 хората са много по-склонни да се оплакват от болка, отколкото техните връстници, които не са имали коронавирусна инфекция (29% срещу 5%) и са имали увреждания на мобилността (9% срещу 4%).
„Не разполагахме с данни за здравето на участниците, преди да се разболеят от COVID-19. Сравняването на тяхното здраве с това на хората, които не са имали COVID-19, помага да се разбере въздействието на болестта върху качеството на живот“, казва Ликсу Хуан от Пекинския столичен медицински университет, съавтор на изследването.
Психични нарушения
Жените са два пъти по-склонни от мъжете да страдат от депресия и тревожност. Общо 26% от участниците се сблъскаха с тези психични проблеми – 3% повече, отколкото при тестване шест месеца по-рано. В контролната група, състояща се от хора, които не са имали COVID-19, тези нарушения са открити при 5%.
The Lancet с най-мащабна класификация на усложненията на Ковид-19
Учените отбелязаха, че причината за увеличаването на разпространението на психичните проблеми след 12 месеца не е напълно ясна. От една страна, това могат да бъдат биологични процеси, свързани с пренесената инфекция и имунния отговор към нея. Причината им обаче може също да бъде намаляване на броя на социалните контакти, самота и непълно възстановяване на физическото здраве.
Работоспособност
Година след заболяването 88% от работещите са успели да се върнат на работа, 76% са успели да го направят в същия обем. От тези, които не са работили след заболяване, 32% посочват влошаване на физическото си състояние като причина, 25% – невъзможността да заемат същата позиция.
В проучването участват пациенти само от една болница, само няколко от тях са лекувани в интензивното отделение. Следователно, учените не изключват, че резултатите от други изследвания могат да се различават леко от представените от тях данни.
П. Панайотова
–––––––––––––––––––––
Източник: 1-year outcomes in hospital survivors with COVID-19: a longitudinal cohort study
1 Отговор
[…] The Lancet: Дългият ковид – симптомите, които остават […]