Парламентът не успя да гласува актуализацията на бюджета на Министерството на здравеопазването
Парламентът не успя да гласува днес актуализацията на държавния бюджет, в който влизат допълнителни 200 млн. лв. за Министерството на здравеопазването, тъй като времето се оказа недостатъчно за всички желаещи да се изкажат по темата.

Проектът на Министерския съвет предвижда допълнително заложените средства в бюджета на МЗ да се разпределят по следния начин:
За закупуване на допълнителни 1 533 037 дози ваксини на Pfizer/BioNTech – 46,5 млн. лв., като тези допълнителни количества ще осигурят достатъчно ваксини от този вид до края на 2021 г.
Средствата за осигуряване на подкрепа на персонала на първа линия, пряко ангажиран с дейности по предотвратяване разпространението на COVID-19, включително за поставяне на ваксини срещу COVID-19 на здравно неосигурените лица, са в размер на 118,9 млн. лв. Пред Здравната комисия служебният министър д-р Стойчо Кацаров уточни, че предвид очакванията развитието на пандемията да продължи, е необходимо да се осигури финансов ресурс за изплащането на допълнителните възнаграждения на медицинския и немедицинския персонал, пряко ангажиран с дейности, свързани с COVID-19, в размер на до 113,9 млн. лв. Той допълни, че средствата са определени на база допусканията за броя медицински и немедицински персонал, който има право да получава допълнителни възнаграждения при актуализиране на методиката, отчитане на динамиката на заболеваемостта през периода, количеството реално положен труд и гъвкавост при прилагане на показателите за отчитане на база потвърден случай от COVID-19. Размерът на средствата до края на 2021 г. е изчислен по актуализирана методика, която е в сила от 1 юли 2021 г., при допускане, че до края на годината действа извънредна епидемична обстановка и при очаквания за повишаване на заболеваемостта след септември.
За закупуване на лекарствен продукт Veklury (Ремдесивир), предназначен за лечение на COVID-19 при пациенти с пневмония, нуждаещи се от допълнителен кислород, е определен финансов ресурс от 14,7 млн. лв. С предвидените средства ще бъдат осигурени около 6000 флакона месечно или 18 000 флакона за периода от октомври до декември 2021 г. Предвиждат се и 7,5 млн. лв. за осигуряване на моноклонални антитела за лечение на COVID-19 по съвместни процедури за обществените поръчки на Европейската комисия. С тези средства ще бъде закупено минимално количество от лекарствения продукт, което да осигури лечение на около 3000 пациенти. Със законопроекта се предлага създаването на резерв от лекарствени продукти за лечебните заведения за лечение на системен възпалителен отговор и протромботични състояния, възникнали вследствие на COVID-19 при хоспитализирани пациенти, като предвидените за това средства са в размер на 12,5 млн. лв.
Така предложеният проект предизвика известно недоверие у депутатите.
Според проф. Георги Михайлов от БСП бюждета залага само на ваксинационната политика и терапевтичното овладяване на COVID кризата, а „липсва и решение на проблема за децата и в бюджета трябва да се предвидят средства за промоция и превенция на детското здраве. Нашите предложения ще бъдат направени между първо и второ четене“, каза още депутатът от левицата.
ИТН заявиха, че ще приемат бюджета за здравеопазване в този му вид и няма да настояват за промяна.