Учени: Защитните свойства на антителата след ваксината „Sputnik V“ се засилват след четири месеца
Неутрализиращата способност на антителата, образувани след приложение на антиковидната ваксина „Sputnik V“ нараства след четвъртия месец след приложението и повишава защитата срещу нови варианти на SARS-CoV-2. Това показват резултатите от шест месечно наблюдение на изследователска група от Аржентина, публикувани в сайта за предпечат на medRxiv.

Резултатите от наблюдението са за периoда между януари и август 2021 г. Учените са събрали 1800 проби от кръвна плазма от пациенти, които са получили и двете дози от ваксината Sputnik V. Анализите са направени пет пъти: непосредствено преди ваксинацията, след 21, 42, 120 и 180 дни след получаване на първата доза ваксина.
Оказа се, че количествените показатели на IgG антителата намаляват с течение на времето, но тяхната неутрализираща способност срещу първоначалния щам на SARS-CoV-2 и новите варианти се засилва след четири месеца и продължава поне шест месеца. Всичко това свидетелства за постепенното „узряване“ на антителата, казват изследователите.

При кои състояния имунната ситема не образува антитела след ваксиниране
Според учените най-голямата неутрализираща способност на антителата след „Sputnik V“ е демонстрирана срещу варианти на бета („британски щам“) и гама („бразилски щам“).
„Нашите наблюдения показват, че защитата се повишава в рамките на шест месеца след ваксинацията и това води до повишаване на ефективността на антителата“, казват учените.
По-рано руското министерство на здравеопазването изчисли, че епидемиологичната ефективност на ваксината „Sputnik V“ срещу Делта варианта е 83,1%. Ваксинацията с руско лекарство намалява риска от инфекция 6 пъти.

Провървя, на който му върви – или как беше създадена „Спутник V“
Експертите на Министерството на здравеопазването оценяват ефективността на ваксината за предотвратяване на тежко протичане и хоспитализация на 94,37%, като вероятността за попадане в болницата се намалява с 18 пъти. Разработчиците на „Sputnik V“ отбелязват, че тези цифри са по-високи от тези на Moderna, чиято прогнозна ефективност спрямо делтата е 76%, а тази на Pfizer – 42%.