След разигран лош спектакъл, депутатите все пак приеха бюджета на НЗОК
Антиваксър ли е здравният министър д-р Стойчо Кацаров и кой управлява по-добре кризата – сегашното временно ръководство или ГЕРБ? Това бяха част от въпросите, които предизвикаха оживен дебат в пленарната зала днес, преди гласуването на бюджета на НЗОК.
Костадин Ангелов от ГЕРБ заяви, че групата няма да подкрепи актуализацията, защото винаги са се съобразявали с експертните становища и са чували гласа на хората от съсловието. „БЛС категорично възразява срещу начина на разпределение на средствата, както бяха приети на здравна комисия. В ЗЗО изрично е записано, че парите се гласуват по пера. Недопустимо е това, което искат от нас МЗ и МС по критерии, които не знаем, с оправданието за COVID кризата. Защо БЛС отказва да подкрепи така внесения законопроект? Защото българските лекари бяха излъгани за парите на първа линия МЗ се подигра с тях. Лекарите вече получават не по 1000 лв., а по 250 лв., защото така е решило МЗ“, каза бившият здравен министър.
С характерния си маниер бившият министър Костадин Ангелов разпалено започна да съпие обвинения за неща, които нямаха пряка връжка с гласуването на бюджета. Той започна да убеждава присъстващите, че бавният темп на ваксинация у нас е такъв, защото сегашният министър – д-р Кацаров – се изказва противоречиво в публичното пространство.
„Преди дни министърът заяви следното: „Мисля, че в Израел и още някъде по света експериментират с третата доза на ваксината. Забележете думата е – експериментират.“ – цитира министър Костадин Ангелов и допълни, че САЩ вече прилагат трета доза „те експериментират ли с третата доза?“ „Защо здравеният министър е използвал думата „експеримент“ не е ясно“ – продължи да пита Ангелов.
Ангелов обвини сегашния кабинет в антиваксърска политита – явна допреди месеци и прикрита сега.
Думите на Ангелов предизвикаха остра реблика от стран а на Мая Манолова.
„Мислехме, че именно здравният министър от кабинета „Борисов 3″ ще замълчи или поне ще спести наглото си поведение от тази трибуна. Не сме забравили как вие управлявахте ковид кризата, колко души загубиха живота си в болниците или на стълбищата пред тях, как станахме рекордьор по смъртност не само в Европа, но и всвета.“ – контрира Манолова.
„Никой не е забравил и как медиците бяха излъгани и обещаните 1000 лв. се деляхаа между 5 сестри по 200 лв.“, продължи да се аргументира Манолова.
„Абсурден монолог на човек, който трябва да го е срам, г-н Ангелов, вие не се справихте с кризата. Има много факти. Докато хората умираха, вие обикаляхте с джипката“„ – заяви от трибуната Станислав Балабанов от ИТН.
„Вие и вашият лидер бяхте тези, които твърдяха, че че изобщо не съществува коронавируса. Лъгахте народа в продължение на месеци“, защити ГЕРБ Тома Биков и добави, че меркитее на ген. Мутафчийски са спасили България.
БСП в лицето на проф. Георги Михайлов, заяви, че групата ще подкрепя принципно актуализацията, но имат редица резерви по така описаните разходи и попита дали е редно в бюджета да са включени разходи за информационното обслужване на касата? Нали този бюджет е за кризисно овладяване на ситуацията? „10 млн. лв. за административни разходи не е нито сериозно, нито мотивирано. Средствата за здравноосигурителни плащания трябва да бъдат разпределени по конкретните пера, а не да се слагат в един ред и да се стоварват в ръцете на Надзорния съвет, което създава условия за субективизъм и дисбаланс“, каза той.
От ДПС д-р Джевдет Чакъров заяви, че редакцията на проекта трябва да бъде направена от Надзорния съвет на НЗОК, а не да се изисква от депутатите. „Нужна е корекция на лекарствената политика – отделяме най-висок процент средства за тях, много над средната норма за Европа, и ползваме най-скъпите лекарства“.
В крайна сметка депутатите все пак се обедениха около идеята за актуализация на бюджета:
„Почти всички подкрепяме актуализацията на бюджета, но няма нещо, около което да сме се обединили – ето така ще се справяме. От „Демократична България“ считаме за основни задачи спиране на злоупотребите със средствата за здравеопазване. Увеличаването на здравния ресурс не е свързано с подобряването на здравеопазването. Нужна е адекватна електронна система за проследяване на разходите, защото в противен случай актуализацията гарантира средства като количество, но не и като ефективност на системата“, заяви депутатът от ДБ д-р Александър Симидчиев.
„Не е важен въпросът дали да бъдат разпределени разходите или не. Всички решения на Надзорния съвет се публикуват и прозрачността им е гарантирана, точно както е гарантирана прозрачността на решенията на Народното събрание, но няма проблем да бъдат описани. Конкретни параметри по пера могат само да затруднят Здравната каса, но няма да променят философията на законопроекта“, каза от своя страна служебният здравен министър д-р Стойчо Кацаров.
„Ние предлагаме бюджетът на НЗОК, който е над 5 млрд., да се допълни със 120 млн. лв. Възможно ли е всички проблеми на здравната система да бъдат решени с тези пари? Основните рискове, пред които е изправена здравната система, са два – първият е лошото й състояние с нарушени всички баланси – между болнична и извънболнична помощ, между лекарски и сестрински персонал, между специалности. Управлението на кризата е катастрофа – от 1 ноември до 30 април България загуби 26 000 души. Това е начин на управление, което трябва да стане обект на прокуратурата. Вторият проблем е лошото състояние на болниците, които са с натрупани дългове, декапитализирани, на практика фалирали. Ние много от тези неща не можем да ги променим, има време следващото Народно събрание или правителство да го направи. Сега дайте парите на хората, за да имат малко спокойствие“, каза още здравният министър на финала на заседанието.
В резултат, след разигралия се лош спектакъл, махленските обвинения и хвърляне на камъни един към друг, двата лагера приеха бюджета на НЗОК със 141 гласа „за“ и 1 „против“ и 39 въздържали се – всички от ГЕРБ.