При кои състояния имунната ситема не образува антитела след ваксиниране
11% от пациентите с отслабен имунитет не изработват антитела след имунизация с две стандартни дози от ваксината. Това са хора с тежки заболявани, влизащи в рисковите групи за Ковид-19. Това показват данните от проучването OCTAVE, което се провежда от експерти от Университета в Глазгоу и Университета в Бирмингам.
Целта на проучването е да оцени имунния отговор след ваксинация срещу OVID-19 при хора с имунна недостатъчност. Сред тях има пациенти с рак, ревматоиден артрит, хронично чернодробно и бъбречно заболяване и някои други състояния.
В проучването са били включени около 600 имунокомпрометирани жители на Обединеното кралство, напълно ваксинирани срещу COVID-19 с лекарства от AstraZeneca или Pfizer. Те дарили кръвни проби преди да получат първия компонент на ваксината и четири седмици след втория. За да оценят производството на антитела, изследователите са използвали няколко от най-модерните тестови системи.
Междинните резултати показали, че поне 40% от пациентите развиват много слаб имунен отговор, а 11% не развиват антитела дори четири седмици след втората ваксинация. Най-често невъзможността за генериране на антитела се наблюдава при подгрупи пациенти с васкулит, получаващи лечение с моноклонални антитела (ритуксимаб) – ефективността на ваксинацията при тях е намалена с 90% в сравнение със здрави хора.
При пациенти с артрит имунният отговор след ваксинацията се намалява с 54%, при хора с бъбречни заболявания, но без хемодиализа – с 21%, с чернодробни заболявания – с 51%, с рак на кръвта – с 39%, с други видове рак – със 17%, които са претърпели трансплантация на костен мозък – с 33%.
В близко бъдеще, като част от проучването OCTAVE, експертите планират да проучат ефективността на бустера – допълнителна, трета доза ваксина за тези групи пациенти. Вероятно такива хора ще се нуждаят от специален имунологичен скрининг, за да разберат колко полезна ще бъде друга ваксина за тях, казват учените.
По-рано изследователи от Медицинското училище на Джон Хопкинс заявиха, че почти половината от пациентите с трансплантирани органи не развиват антитела след получаване на две дози ваксини Pfizer или Moderna. Останалата част от имунния отговор е значително по-ниска в сравнение със здравите хора. Учените призоваха колегите си да проведат по-големи проучвания, които биха могли да потвърдят, че трета доза от ваксината може да защити хората с имунен дефицит.
1 Отговор
[…] […]