Защо някои хора нямат антитела след преболедуване от Ковид-19
Група руски учени проведе уникално проучване, което даде възможност да се оцени как концентрацията на неутрализиращи IgG антитела е свързана с активността на Т клетките – важен компонент на имунния отговор. Резултатите са публикувани на уебсайта за предпечат на medRxiv.
Т-клетките (Т-лимфоцитите) съхраняват информация за антигени, открити преди това от имунната система в организма и образуват дългосрочен имунитет към инфекциозни заболявания. От началото на пандемията има съобщения от различни страни, че Т-клетки, специфични за SARS-Cov-2, присъстват дори при хора, които са имали инфекцията безсимптомно и не са развили антитела.
„Получаваме все повече информация, че Т-клетките са поне толкова важен защитен механизъм срещу COVID-19, колкото антителата. Това се потвърждава от факта, че много, особено лесно и безсимптомни пациенти, не развиват антитела, но присъстват Т-клетки.
Учените оценихa устойчивостта на имунитета след лек COVID-19
Изследванията показват, че след шест месеца значителна част от болните имат значително намаляване на броя на антителата, а при някои дори изчезват напълно. Отговорът на Т-клетките потенциално продължава много по-дълго“, казва за MedPortal Алексей Титов, служител в лабораторията по трансплантационна имунология на Националния медицински център за хематология.
Новото проучване е проведено от учени от няколко института под ръководството на Павел Волчков, ръководител на лабораторията за геномно инженерство на MIPT. Те са събрали проби от повече от 5,3 хиляди московчани, от които 16% вече са страдали от COVID-19, други 300 души са били заразени по време на наблюденията. Това позволи на изследователите да проследят отблизо образуването на IgG антитела и Т клетки.
Оказа се, че неутрализиращата активност на двата компонента на имунитета е свързана. Колкото по -висока е концентрацията на антитела, толкова по -силен е отговорът на Т клетките към вируса. На свой ред ниските нива на антитела или тяхното отсъствие са придружени от много слаб и нефункционален Т-клетъчен имунитет.
Пандемиите – много по-чести отколкото си мислим
Авторите на изследването стигат до извода, че изследването на антитела е достатъчно за оценка на броя на пациентите с COVID-19, без да се изразходват средства за скъпо проучване на Т-клетъчния имунитет.
„Резултатите от проучването показаха предимството на серологичното изследване пред анализа на Т-клетъчния отговор за прогнозиране на честотата на инфекция със SARS-CoV-2 на ниво население“, – казаха учените.
2 Отговори
[…] Защо някои хора нямат антитела след преболедуване от К… […]
[…] Защо някои хора нямат антитела след преболедуване от К… […]