Допълнителни 335 млн. лв. за здравеопазването у нас
„Аз съм много удовлетворен от това, че и бюджетната комисия, и здравната комисия подкрепиха предложението за актуализация на бюджета на НЗОК и на държавния бюджет на първо четене. Общата сума на средствата, които допълнително ще получи здравната система, са 335 милиона лева“. Това заяви пред БНТ служебният министър на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров по повод приетата вчера на първо четене в ресорните комисии актуализация на бюджета на здравния фонд.
Основната част от средствата са насочени за лекарите на първа линия от лечебните заведения и от спешна помощ. „Другата група средства са за осигуряване на лекарства за лечение на болни с COVID. Ние стартирахме процедура за осигуряване на резерв от лекарства, тъй като при предишните вълни данните показват, че се е стигало в един момент и до дефицит на определени лекарства поради масовата им употреба. Стартирахме процедура за предварително запасяване с част от такива лекарства”, разясни здравният министър.
Коментирайки идеята за създаване на пакет за лечение на болни от вируса в домашни условия. „Нашето желание е да се включат всички лекари от извънболничната помощ и в специализираната извънболнична помощ“, отбеляза министърът. Кацаров поясни, че в момента тази процедура се обсъжда от специалисти от здравното министерство, от здравната каса и се уточняват всички детайли. „Смятам, че това е много важно, първо защото ще позволи на много хора с по-леки или средно тежки случаи да не влизат в болница, да получат медицинска помощ в домашни условия и така допълнително ще отбременим болниците и ще осигурим достатъчно легла за тежко болни с COVID“, коментира той.
Повече пари за първичната, извънболничната и денталната помощ
„Някои леки случаи може да е достатъчно да бъдат прегледани и наблюдавани, да бъде следена кислородната сатурация, електрокардиограма, ако се усложни случая да се направи рентгенова снимка, да се направят изследванията. И ако домашното лечение не може да повлияе или не е достатъчно, разбира се този пациент би могъл да бъде хоспитализиран по всяко време, но той ще бъде под лекарско наблюдение през целия този период на домашно лечение“, каза още мин. Кацаров.
Здравният министър подчерта, че решенията за прилагане на мерки трябва да се вземат на експертно, а не на политическо ниво. Той припомни и че законът дава възможност на директора на РЗИ, съгласувано с главния държавен здравен инспектор, да прилага мерки за конкретен регион.
„Тогава, когато в един регион имаме повишена заболеваемост, докато в повечето други региони на страната не е повишена, не е необходимо да се налагат ограничителни мерки върху цялата страна, те могат да бъдат наложени избирателно. Днес обсъждаме въпроса Бургас, утре би трябвало да бъде обсъждан въпроса във Велико Търново по същия начин и чакаме решенията на тези наши органи“, заяви той във връзка с високата заболеваемост в тези области.
Той отново заяви, че засега не се налагат ограничения в цялата страна. В същото време обаче подчерта, че най-важното от гледна точка на кризата е броят на заетите легла.
„Критичната част от битката с пандемията е да не допуснем ситуация, в която има болни, които се нуждаят от болнично лечение а ние да нямаме легла и персонал, който да ги обслужва“, заяви той. Затова в момента, в който усетим такъв тип заплаха, че може леглата да не ни стигнат и хората да са затруднени в достъпа си до медицинска помощ, ще бъдем принудени да наложим такива ограничителни мерки, поясни д-р Кацаров.
Приеха на пъpво четене актуализацията на бюджета на НЗОК
Що се касае до ваксиниранео, минстър Кацаров сподели, че ръстът на ваксинираните у нас остава нисък, но той самият е твърд привърженик на доброволното начало във ваксинирането.
Относно нуждата от прилагане на трета доза, д-р Кацаров заяви, че се очаква до края на тази седмица Европейската агенция по лекарствата да излезе със становище. От думите му стана ясно, че в момента се извършва промяна в софтуера, тъй като той в момента не позволява регистриране на третата доза в системата.