Индия одобри първата в света ДНК ваксина срещу коронавируса за спешна употреба (видео)
Индия одобри за спешна употреба първата ДНК ваксина срещу коронавируса в света. Става въпрос за тридозовата ZyCoV-D, приложима както при възрастни, така и при деца на и над 12-годишна възраст, предаде ВВС.
В Индия са разрешени за употреба общо шест ваксини срещу COVID-19. Само 9,18% от цялото население обаче е напълно ваксинирано. Очакванията са, че одобрението на новата ваксина ще даде нов тласък на ваксинационната програма в страната.
Целта на индийските здравни власти е до декември да ваксинират всички подлежащи на имунизация пълнолетни в страната.
ДНК ваксината срещу коронавируса се нарича ZyCoV-D. Тя използва участък от генетичен материал от вируса, който дава инструкции на ДНК или на РНК да произведат специфичен протеин, който имунната система разпознава и на който реагира.
За разлика от другите разрешени ваксини, които се прилагат в една или две дози, новата ваксината се поставя в три дози. Производителят ѝ – Cadila Healthcare, планира да произвежда по 100-120 милиона дози от препарата годишно. Първите количества вече са на склад. През юли компанията обяви, че ваксината е ефективна срещу новите коронавирусни варианти и особено срещу варианта делта. Новост е и това, че тя ще се прилага с апликатор без игла, за разлика от традиционните спринцовки.
Ваксината е разработена в партньорство с Департамента по биотехнологии и е втората ваксина срещу коронавируса, създадена от индийски специалисти.
Изследване с участието на 28 000 доброволци от цялата страна е установило, че одобрената ДНК ваксина има ефикасност от 66,6%.
ZyCov-D е и първата ваксина срещу COVID-19 в Индия, която се прилага без нужда от игла. Ваксинациите се правят с еднократна безиглена спринцовка, която използва тесен поток от течност, за да проникне в кожата. Подобно на други ваксини, ДНК ваксината, веднъж инжектирана, „учи“ имунната система на организма да се бори с вируса. ВВС пише, че ДНК ваксините имат няколко недостатъка – по-специално е много трудно да се въведе ДНК плазмид в ядрото на човешките клетки, особено при възрастни. В допълнение, ZyCoV-D изисква три дози вместо две. Според междинни проучвания, цитирани от производителя на ваксини. Cadila Healthcare, ZyCoV-D предотвратява симптоматично заболяване при 66% от ваксинираните. Cadila Healthcare заяви, че е провела най-голямото клинично изпитване на ваксина в Индия, с 28 000 доброволци в повече от 50 центъра. Компанията заяви, че това е и първият път, когато ваксината срещу COVID -19 е тествана върху млади хора в Индия – 1000 души във възрастовата група от 12 до 18 години. Отбелязва се, че предишните ДНК ваксини са работили добре при животни, но не и при хора. Пояснява се, че например в САЩ има редица ДНК ваксини, одобрени за употреба при животни.