40% увеличение на заплатите в ЦСМП, ако…
Ако служебното правителство продължи работата, Министеството на здравеопазването ще предприеме необходимите действия за увеличаване основното възнаграждение на работещите в Центровете за спешна медицинска помощ с 40%. Това ще бъде заложено в бюджета за следващата година – става ясно от изявление на здравния министър д-р Стойчо Кацаров, цитирано от съобщават в писмо до медиите от Националния синдикат „Защита“ и Медицинска федерация „Подкрепа“.
Според писмото, двете структури са провели среща с министъра и неговият екип на 20-ти август. На нея са обсъдени исканията на медицинския и немедицинския персонал в ЦСМП, повдигнати по време на протестите от 10-ти август. Постигнато е съгласие забавените допълнителни възнаграждения за COVID пациенти да бъдат изплатени със заплатите за месец юли. Договорено е и в актуализацията на бюджета да бъде заложено допълнителното възнаграждение да продължи да се изплаща и след този месец.
Друг поет ангажимент е лицата, работещи на граждански и допълнителни трудови договори, да бъдат добавени в Правилата за определяне на размера на сумите, заплащани за допълнителни възнаграждения за постигнати резултати на служители на второстепенни разпоредители с бюджет към министъра на здравеопазването, работещи при неблагоприятни условия на труд по време на извънредно положение/извънредна епидемична обстановка.
Председателя на НС „Защита“ Красимир Митов сподели, че служителите в ЦСМП в цялата страна запазват готовността си за повторни протести, ако бъдат подведени и исканията, по които е постигнато съгласие, не бъдат удовлетворени.
Припомняме, на 10-ти август лекари, медицински сестри и шофьори на линейки от ЦСМП организираха протест срещу новата методика за изчисляване на допълнителните им възнаграждения. От КНСБ обаче оттеглиха подкрепата си за протеста, обявявайки го за политически. Преди това подкрепа отказаха от Асоциацията на спешните медици на д-р Десислава Кателиева и от Синдиката на българските медицински специалисти (СБМС) с председател Мая Илиева.
И в спешните центрове се назначават кадри по партиен признак,роднини на директора,приятели и т.н.,а не медици които знаят и могат.Пращат се сестри самостоятелно на адреси,а те трябва да излизат с лекар,но те се пазят от отговорност,защото нямат специалност Спешна медицина,а тя не се учи лесно.