Имунен дефект причинява 20% от смъртните случаи при Ковид-19 у хора над 70 години
Приблизително 6% от хората над 80 г. произвеждат антитела, които всъщност влошават протичането на заболяването. Това обяснява защо при някои хора болестта протича без проблеми, а други умират. Това сочат резултатите от проучване, публикуванив сп. Science Immunology на 19 август.
Според проучването, в което са анализирани данните на 3595 пациенти с критичен COVID-19, включително 21% от 374 пациенти над 80 години и 6,5% от 522 пациенти с тежък COVID-19, имунната система на част от пациентите, заразили се с COVID-19, е създала антитела, които вместо да ги пазят, са влошили ефектите.
Тези антитела са намирени и при 18% от 1124 починали пациенти (на възраст от 20 дни до 99 години; средно 70 години). Освен това още 1,3% от пациентите с критичен COVID-19 и 0,9% от смъртните случаи, са имали автоантитела, които неутрализират високите концентрации на IFN-β.
Още преди година учени говореха за обръщане на антителата срещу имунната система на болните при 10% от пациентите, в резултат на което целият организъм е в състояние на тревога, с възпалителни процеси и полиорганна недостатъчност, способни да убият. Сходен е процесът при т.нар. цитокинова буря.
Според изследователите той се задълбочава с възрастта. При 6% засегнати над 80-годишна възраст достига едва 1% при хората над 70, много по-малък е при хората под тази възраст.
Същевременно пациенти с имунологични заболявания също могат да са засегнати от този проблем с антителата, отбелязва за „Ел паис“ имунологът Карлос Родригес-Гайего от Университетската болница на Гран Канария и съавтор на изследването.
„Логично е да се мисли, че ваксината защитава и хората, които имат тези антитела. Тези нови данни би трябвало да се използват, за да се подберат добре рисковите групи, които биха могли да имат полза от трета доза ваксина.“ Според него обаче има и възможности за лечение.
Ракът – ключов рисков фактор за смъртността от COVID-19 при пациенти под 45 години
Във второ изследване същият консорциум твърди, че болестта, причинявана от коронавируса, се е оказала по-смъртоносна за мъжете заради мутация в гена TLR7, който е в Х-хромозомите (а мъжете имат само едно копие от тях и това ги прави по-уязвими). Наследственият проблем може според тях да обясни близо 2% от тежките случаи на пневмония при хората под 60-годишна възраст.
Испанският вестник отбелязва, че това е важно, защото допълва представата защо състоянието на определени пациенти се влошава. В началото на пандемията никой не знаеше какви са рисковите фактори при болестта; след това се увеличиха данните за връзката между протичането на заболяването и генетични дефекти или проблеми с антителата и начина, по който работи имунната система.
–––––––––––––––––––––––––
Източник: Autoantibodies neutralizing type I IFNs are present in ~4% of uninfected individuals over 70 years old and account for ~20% of COVID-19 deaths, Science Immunology
2 Отговори
[…] […]
[…] […]