Учените: „Печат на бедността“ в мозъка на децата от бедни семейства
Социално-икономическият фактор е един от ключовите, що се отнася до физическото и психическото здраве. Децата от бедни семейства имат по-лошо хранене от по-богатите си връстници, нямат достъп до качествени здравни грижи, а животът в нужда се стресира. Всичко това може сериозно да повлияе на развитието на мозъка, твърдят учените.
Учени от САЩ проведоха първото по рода си изследване: в продължение на 17 години те наблюдавали деца от бедни семейства, за да определят как техният жизнен стандарт влияе върху тяхното психично здраве, познавателни способности и мозъчни характеристики. В проучването са участвали 216 деца на възраст 3-5 години, както и техните родители или настойници. По време на набирането на доброволци изследователите използвали специален въпросник, за да идентифицират участниците със симптоми на детска депресия – по-късно това ще им позволи да отделят последиците от бедността от съществуващите психични разстройства.
Всяка година учените провеждали подробни проучвания на децата и когато участниците навършиха 16 години, те преминаха тестове за когнитивните способности, психичните разстройства, способността за учене, поемането на риск и социализацията. В допълнение, в продължение на 17 години наблюдение, всеки от тях е бил подложен на мозъчно сканиране, което измерва обема на медулата.
В резултат на това учените са получили доказателства, че ниският социален статус на семейството, в което детето е отгледано, е свързано с по-ниски познавателни способности, академични постижения и лошо взаимодействие с обществото в сравнение с децата от финансово благополучни семейства. Но най-важното е, че авторите на изследването са успели да открият „печата на бедността“ в мозъка на децата, които са живели в бедност в предучилищна възраст. По-специално, някои от тях са имали по -малки обеми от определени подкоркови области на мозъка, включително хипокампуса, опашното ядро и таламуса.
„Тези области на мозъка са като важни точки на мозъчните магистрали. Те са особено чувствителни към фактори на околната среда като замърсен въздух или лошо хранене. Смятаме, че бедността и всичко свързано с нея – например стрес, некачествена храна и ограничен достъп до здравни услуги – влияят върху развитието на мозъка“, обясниха учените.
Най-изненадващото откритие обаче е било, че тези промени продължават да съществуват при децата, дори когато семействата им се подобряват финансово с течение на времето. Според авторите на изследването бедността в предучилищна възраст причинява най-сериозни увреждания на психическото и физическото здраве на детето.