COVID-пакетът би облекчил малките болници
Covid-пакетът би облекчил малките болници. Това заяви директор на МБАЛ-Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници д-р Неделчо Тотев пред БНР.

„Добре е като замисъл, защото сме съгласни, че не може всеки, на който му е хрумнало, да бъде приеман в болница. Ние обаче приемаме пациенти основно по спешност“, добави д-р Тотев и поясни, че тези пациенти идват в малките часове или във време, в което, ако решиш да ги върнеш, няма да е възможно, защото алтернативата е да ги оставим да спят пред болницата. Така в болницата постъпват пациенти, които не са съвсем за болница. „Джипи практиките обаче не навсякъде са добре заети, тъй като сега голяма част обслужват 5-6 села“, каза още д-р Тотев.
„Както и преди, според плана, който е заложен за справяне с COVID епидемията, започваме с 10 легла. Нарастването на темпото и на броя на заразените и на нуждаещи се от болнична медицинска помощ ще диктуват по-нататък нещата. Ние караме на предела на възможностите – така беше и при предишната вълна – стигнахме до 30 легла от 100-те, които имаме. Това никак не е малко – на фона на персонала, който е доста редуциран поради факта, че няма желаещи да работят.“

25 лв. за предлед на ковид пациент предлагат от МЗ
Според д-р Тотев страхът и неизвестните, свързани с Ковид-19 се отрзяват неблагоприятно върху диагностиката и лечението на пациенти с други заболявания. Доста пациенти отлагат посещение или лечение от страх да отидат в т.н. „мръсни“ болници – такива, които лекуват ковид пациенти.з
Д-р Тотев подчертава, че засега болницата в Чирпан е обезпечена по отношение на персонал, медикаменти, апаратура. „Проблемът е, че пациентите с коронавирус ще бъдат обслужвани от същия персонал, който ще обслужва всички останали пациенти. Няма как да отделим персонал само за COVID. Хора няма. Това би следвало да е държавна политика, защото т.нар. времеви прозорец се затваря. За краткото време, с което разполагаме, няма как да бъдат изградени нужните специалисти. Когато „прозорецът“ се затвори, ще настъпи истинската криза, защото сега все още има персонал в пенсионна и следпенсионна възраст. Хора, които дават рамо на системата, но са на предела на психическите и физическите си възможности“, каза той.
Относно проекта за възстановяване и подпомагане на общинските болници след COVID д-р Тотев заяви, че проектът е страшно забавен. „Имаме уверения от министъра, че всички болници ще получат пари, но нито знаем в какъв процент строително-ремонтните ни дейности ще бъдат одобрени, нито кога ще бъдат одобрени и кога ще получим зелена светлина да започнем реалните ремонти. Който е отговорен за забавянето, да даде отчет на НС“, каза той.
Председателят на Сдружението на общинските болници допълни, че COVID-пакета би облекчил малките болници. „Добре е като замисъл, защото сме съгласни, че не може всеки, на който му е хрумнало, да бъде приеман в болница. Ние обаче приемаме пациенти основно по спешност. Тези пациенти идват в малките часове или във време, в което, ако решиш да ги върнеш, няма да е възможно, защото алтернативата е да ги оставим да спят пред болницата. Така постъпват при нас пациенти, които не са съвсем за болница. Джипи практиките обаче не навсякъде са добре заети, тъй като сега голяма част обслужват 5-6 села“, каза д-рТотев.

Пакетът от процедури за лечение на ковид-19 в домашни условия ще бъде готов до дни
Той помоли за помощ от останалите болници по отношение на детския контингент, защото болницата в Чирпан няма ресурс да лекуват малките пациенти в усложнени състояния.