Надяваме се на „гръцки вариант“ на новата вълна
„Вече сме в разгара на четвъртата вълна, сега сме във възходящото рамо на пандемията. Дали ще достигнем върха в края на август или началото на септември е рано да се каже. Трябва да имаме предвид какъв процент от населението е ваксинирано и доколко се спазват мерките“. Това заяви пред БНТ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Той обясни, че сега най-засегната от COVID-19 е възрастовата група между 20 и 40 години, което се дължи на делта варианта.
„От самата първа вълна не се уморявам да повтарям, че определящо е поведението ни, независимо къде се намираме“, подчерта доц. Кунчев и припомни колко важно е да обръщаме внимание на това има ли отстояние между масите, има ли дезинфекция, носят ли се маски, прочиства ли се въздухът.
Той даде пример от Русия, където 1 човек е заразил 1500 души заради посещения в дискотеки, без да се ангажира с това дали при нас това ще се случи. Важното са контролът и мерките, защото те водят до бърз спад, ако се случи такова нещо.
Доц. Кунчев изрази надежда ходът на епидемията у нас да бъде по гръцкия вариант на новата вълна.
„Там достигнаха до 350-400 на 100 000 заразени, задържаха това ниво 1-2 седмици и после започна спад“, коментира той, но уточни, че нивото на имунизация при тях е доста по-високо и ограничителните мерки са по-сериозни.
„Нереалистично е да се изисква от специалистите някакво абсолютно точно прогнозиране какво ще се случи. Няма как при епидемия, при това от нов вирус, това да е точно така. Това, че са посочени някакви мерки, не значи, че при достигане на съответното ниво трябва незабавно да се въведат. България не е чак толкова голяма територия, очевидно навсякъде расте заболеваемостта. В момента водещи са Бургас, Велико Търново, София, Пазарджик, но за 2-3 дни останалите територии достигат техните стойности“, коментира доц. Кунчев.
Що се касае за коментираните нови противоепидемични мерки, здравният инспектор сподели, че те ще влязат в сила от понеделник, разписани са в плана за справяне с пандемията и ще бъдат на национално ниво, още повече, че това е обвързано с икономическите стимули за подпомагане на бизнеса, които влизат в сила, когато са на национално ниво.
Доц. Кунчев засегна и темата за готовността на болниците за прием на пациенти и я определи като ключова.
„Според мен те ще се справят с до 6000 – 7000 души, макар и доста трудно. Има цели сгради, които са идеално оборудвани, но няма кой да работи. Това е лимитиращият фактор – лекарите и сестрите. С много добра организация можем да достигнем 8000 – 9000 настанени в болница, но оттам нататък ще бъде доста трудно“, каза той.
Ковид-19: Новите случаи вървят нагоре, В. Търново в „червената зона“, предстои затягане на мерките
1 Отговор
[…] Надяваме се на „гръцки вариант“ на новата вълна […]