Kонтрацептиви от ново поколение – с антитела срещу сперматозоидите
Екип от учени, целящ създаването на контрацептивни средства с възможно най-малко нежелани ефекти, се е заел да изпитва силата на антителата срещу сперматозоидите. Резултатите от първоначалните изследвания на тази концепция са публикувани в списанието Science Translational Medicine.
Контролът на раждаемостта на базата на хормонални препарати, познати като контрацептивни хапчета (ОК), е широко използван и много ефективен метод, но те предизвикват редица нежелани странични ефекти, включително гадене, подуване на корема, отоци, промени в настроението и либидото, мигрена или увеличено кръвосъсирване (тромбоза). Рискът от тежка тромбоза е значително по-висок сред хората, приемащи ОК, отколкото от която и да е от ваксините срещу COVID-19.
Ето защо екип от учени по биомедицина от различни институции в САЩ работи по съвършенно различна конценция, базирана върху създаването на антитела, които се свързват със сперматозоидите на основата на естествените антитела срещу човешката сперма.
Проучването изхожда от факта, че някои хора по естествен начин могат да произведат антитела срещу клетките на сперматозоидите, при което имунната система погрешно ги идентифицира като чужд нашественик в тялото и ги атакува. Това е много рядко срещано и може да доведе до редица усложнения, но за целите на този експеримент то дава идеалната възможност. Изследователите получават тези антитела от репродуктивната система на редица жени, които страдат от безплодие, и ги променят чрез сливане на различен брой допълнителни антиген-свързващи фрагменти.
Учените стигат до заключението, че силата и способността за свързване на сперматозоидите на антителата се увеличавар поне 10 пъти чрез добавяне на тези допълнителни антиген-свързващи фрагменти. Тествайки антителата във влагалището на овца, е установено, че те намаляват броя на мобилните сперматозоиди с повече от 99,9 % в сравнение с контролните групи.
„Ние сме разработили антитела, които са поне 10 до 16 пъти по-мощни при аглутинирането на сперматозоидите и намаляването на проникването на сперматозоидите от конвенционалните антитела. Това предотвратява преминаването на сперматозоидите през слузта и им пречи да достигнат до яйцеклетката, осигурявайки нехормонална контрацепция. Този фармакологичен механизъм вече е тестван при жени“, казва Бхавана Шреста от Университета на Северна Каролина, водещ автор на изследването.
Тъй като разработката е нова, учениете срещат известни трудности в работата си – проучването не показва директно дали методът може да предотврати бременност. Това най-ново изследване е все още много в началото – предвид голямото забавяне в разработването на противозачатъчни хапчета за мъже, не бива дасе очаква този вид технология скоро да навлезе в употреба. Екипът обаче се надява, че може да проправи път към нова алтернатива на конвенционалните контрацептиви.
„Въпреки че са необходими изследвания при хора, тези (променени антитела) могат да предложат на жените друга алтернатива на хормоналната контрацепция„, пишат авторите на изследването.
Този екип не е единствената група, която търси контрацептиви на базата на антитела. Миналият месец друг екип от американски учени демонстрира нов метод за контрацепция, който използва антитела, за да накара сперматозоидите да се струпат заедно, което ги прави безполезни. Това е демонстрирано само веднъж в лаборатория, изследването е в начален стадий, но изглежда, че предстоят интересни неща.
д-р П. Панайотова
––––––––––––––––––––––––––––
Източник: Sperm-Hunting Antibodies Used In A Potential New Contraceptive, IFLScience