Мега болницата в Казичене разбуни духовете в парламента
Здравният министър Стойчо Кацаров не се върна в пленарната зала, за да даде разяснения на депутатите по разрешението за строежа на новата мегаболница в Казичене. Изслушването на управителя на НЗОК по темата беше поискано от ГЕРБ, които, след като чуха от проф. Петко Салчев, че не Здравната каса дава разрешение, а здравното министерство, настояха Кацаров да бъде върнат обратно в парламента.
Темата за болницата в Казичене предизвика гузно мълчание сред повечето парламентарни групи, обвинени в лобизъм и задкулисни интриги.
Всиако започна с изказаното становище от НЗОК, че новата болница може да започне да се финансира с публични средства от Касата от 2024 г., в отговор на питане на бившия здравен министър Костадин Ангелов.
В характерния си агресивен стил ангелов каза:
„Вчера министър Кацаров излъга, че не знаел за тази процедура, а Вие казахте, че тя е започнала в МЗ“, обърна се към Салчев бившият министър на здравеопазването Костадин Ангелов, сега депутат от ГЕРБ. „Въпросът е защо министър Кацаров излъга? Въпросът е и още по-голям – защо президентът Румен Радев скастри публично министър Кацаров, когато го извика да се върне бързо от морето и му каза да спрат проектите за частни болници и да спрат финансирането за 2024? Защо сега здравният министър не дойде в залата? Крие ли се?“, изреди въпросите от трибуната Ангелов.
Той попита Салчев дали има общи интереси с „Търговска лига“ или с болница „Сърце и мозък“, които стоят зад новия мегапроект, проф. Салчев посочи, че единствената му пресечна точка с тях е спечелено дело срещу тях през 2003 год. Шефът на НЗОК добави още, че ще предложи да се направи промяна в Закона за лечебните заведения, така че той да отговаря на духа за създаване на лечебно заведение. Ще предложа и да се премахнат клиничните пътеки като начин на финансиране, добави още той.
Плановете за каквито и да било инвестициии се разрешават от министъра на здравеопазването, подчерта управителят на Здравната каса.
Ангелов от своя страна увери Салчев, че атаката не е към НЗОК. „Много случайности“, констатира бившият здравен министър по повод писмото на Търговска лига“ от 21 май до президента, само няколко дни след клетвата на служебния кабинет, с което искат от Радев да подкрепи планираното от тях създаване на нов медицински университет с филиал в Бургас.
„Аз съм убеден във Вашата коректност и професионализъм, атаката не е към Вас. Прав сте, дали да има такава мегаболница в София не зависи от НЗОК, зависи от ИА „Медицински надзор“. И те да кажат – има ли недостатъчност, или няма“, допълни Ангелов. По-рано Салчев обясни целия законов механизъм по отношение на разкриването на нови болници и напомни, че НЗОК отпуска пари само срещу отчетена дейност и не планира разкриване на нови болнични легла, нито тяхното финансиране.
Салчев изреди и данните за София за леглата и лечебните заведения в София, които говорят за липса на всякаква необходимост от разкриване на нови болници. Около 12 хил. са леглата при население 1 200 000 в столицата, съобщи в пленарната зала шефът на Здравната каса.
„Как е направен разчетът, не искам да влизам в подробности“, каза той и остави числата да говорят – 15 болници работят в сферата на кардиологията, 12 са АГ болниците, 15 са за вътрешни болести, а инфекциозните са само 6.
Нарушение и заобикаляне на закона – смяната на възложителя за детска болница
Депутатът от ИТН Ивайло Христов пък направи връзка между предходната дискусия за новата детска болница и тази за новото лечебно заведение с бутикови отделения и генетични лаборатории.
Той изрази огорчението си, че за детската болница се чудим откъде да намерим едни 50 млн. лева, а тук става дума за поредната нова болница със сериозно финансиране от над 100 млн. лв. Според него явно в случая не важат разни здравни карти и разчети, които показват нула необходимост от нови лечебни заведения.
Поредица от законарушения в процедурите с детска болница
„Няма нужда от повече болници. Кой е крив и кой е прав, това е една инвестиция за лобистко направени клинични пътеки. Защо не се кандидатства за пътеките по детско здравеопазване, а за кардиологичните, защото едната е 300-400 лв., смешни пари, а другата е няколко хиляди лева. Няма да решим въпроса с промяна на закона, а с цялостна промяна в здравеопазването и спиране на кранчета и лобизъм, призова народният представител. „Няма смисъл повече да се занимаваме с такива лобистки истории в парламента“, отсече Ивайло Христов.
Проф. Георги Михайлов от БСП формулира причините.
„Причината е, че НЗОК се е превърнала в дойна крава, която се точи десетилетия наред с клинични пътеки, абсолютно неправомерно остойностени“, каза червеният депутат.