Лекарства срещу епилепсия и сърдечно-съдови заболявания изчезват от пазара
Все повече лекарства се изтеглят от пазара поради икинилически съображения. Това показват данните от годишния доклад на Изпълнителната агенция по лекарствата през 2020 г., цитирани от Боряна Маринкова,изпълнителен директор на Българскатa асоциация за развитие на паралелна търговия с лекарства, пред „България сутрин“.

„Те нямат проблем с лекарствената безопасност, а са изтеглени основно по икономически причини. Лекарствата са ползвани и предписвани от лекари, но често не могат да осигуряват необходимата финансова възвращаемост на производителя. В някои случаи имат проблем с регистрацията у нас, защото са с с произход от трети страни, каквато вече е Великобритания“, уточни г-жа Маринкова.
Сред тях са 18 лекарства за лечение на злокачествени заболявания, 15 – за епилепсия, над 10 са медикаментите за лечение на сърдечно-съдови заболявания.
„Други причини за изтегляне на лекарства са периодичните нарушения на доставките, трудният достъп на нови лекарства до нашия пазар, тъй като сме малка държава и често подобна инвестиция не е обоснована. Има много висок ценови натиск върху лекарствата“, подчерта Маринкова.
Тя призова за по-голяма гъвкавост, свързана с доставките.
„Така както се следи в момента къде има доставки на ваксини и къде има недостиг, така може да се следи и за лекарствата в рамките на ЕС. В целия ЕС има единни подходи за издаването на разрешения за лекарства, което гарантира произхода и безопасността. Подходът от ваксините може да се използва за доставки на лекарства, за които има недостиг в различните страни“, заяви Боряна Маринкова пред Bulgaria ON AIR.