Протестиращите медици ще се срещнат с представители на „Има такъв народ“
Днес в 18:00 часа синдикалните организации КТ „Подкрепа“ и „Защита“ ще излязат с обща декларация и ще се срещнат в парламента с представители на „Има такъв народ“, за да настояват да падне новата методика за изчисляване на допълнителните възнаграждения при работа с COVID-пациенти в Центровете за спешна медицинска помощ. Това заяви Красимир Митов, председател на синдиката „Защита“, на финала на днешния протест пред Министерството на здравеопазването.
„Нашата цел не е политическа. Започваме преговори с всяка парламентарна група, която пожелае. Това, което се случва днес, е само предупреждение. Абсолютно всички ЦСМП са в наша подкрепа. Другата седмица ще призовем да се включат и болниците, и пациентите“, казаха още от „Защита“ и допълниха, че ще настояват да не се приема актуализацията на бюджета, докато методиката не бъде отменена.
По-рано днес протестиращите лекари, медицински сестри и шофьори на линейки от ЦСМП блокираха булеварда пред Министерството, а след това пренесоха за кратко протеста пред президентството.
Междувременно от КНСБ оттеглиха подкрепата си за протеста, обявявайки го за политически. Преди това подкрепа отказаха от Асоциацията на спешните медици на д-р Десислава Кателиева и от Синдиката на българските медицински специалисти (СБМС) с председател Мая Илиева.
Протестът на КТ „Подкрепа“ и „Защита“ е заради „въвеждането на нова методика на изчисляване на възнагражденията със задна дата – 2 месеца назад, което считаме за гавра с труда и неимоверните усилия, които положихме през изминалата година и половина и продължаваме да полагаме, въпреки обидното отношение на МЗ“. Протестиращите са категорични и че новата методика за определяне на плащането на досегашните 1000 лв. за свършена работа – по 11 ст. на час, ги „обижда“.
Вчера от Министерството уточниха, че и при новата методика нетният размер на допълнителното възнаграждение е до 1000 лв. при пълен отработен месец, или сума – пропорционална на отработеното от лицето време през месеца.
„Право на допълнителни възнаграждения имат служители на ЦСМП, медицински и немедицински персонал, които през месеца са имали пряк досег до пациент с доказан COVID-19, т.е. за съответния месец попадат в обхвата на извършване на дейност при неблагоприятни условия. Ако конкретен служител на ЦСМП – медицинско или немедицинско лице, през определен месец не е имал досег до доказан с COVID-19 пациент, то той не попада за съответния месец в разпределението на средства за допълнително възнаграждение. След изтичане на календарен месец е видно кои екипи/лица – медицински или немедицински, са осъществявали дейности в пряк досег до пациент с COVID-19. Имайки поне едно дежурство през месеца, в което екипът/лицето е осъществявало дейности в пряк досег до пациент с доказан COVID-19, това автоматично му дава право на допълнително възнаграждение за работа при неблагоприятни условия за съответния месец“, казаха от Министерството.