Защо индийският Делта е толкова заразен? Учените намериха отговора
Учените свързват новото огнище на COVID-19 в различни страни по света, с разпространението на новия вариант на SARS-CoV-2 – делта, открит за първи път в Индия в края на миналата година. Капацитетът му е поне 1,5 пъти по-висок от този на първоначалния щам. Изследване от Китай хвърля светлина върху това защо една нова мутация може да се разпространи от човек на човек по-бързо и по-ефективно от другите варианти познато досега.
През май 2021 г. в град Гуанджоу е регистрирано увеличение на заболеваемостта от COVID-19 сред населението, а генетичният анализ показа, че всички случаи на инфекция са свързани с делта варианта. Веднага след откриването на огнището всички болни и хората в контакт с тях бяха поставени в изолация, което помогна да се избегне мащабна епидемия. Епидемиолозите от провинциалния център за контрол и превенция на провинциите Гуандун събраха проби от слюнка от 62 случая и ги сравниха с тези от 63 пациенти, които са заразили първата вълна на COVID-19 през януари миналата година.
Изследването показа, че репликацията на новия вариант в горните дихателни пътища е много по-бърза в сравнение с първоначалния щам. Вирусният товар в проби от инфектирани с делта пациенти е бил около 1000 пъти по-висок от тези, заразени в началото на пандемията. Това означава, че хората, заразени с новия вариант, могат да разпространяват аерозоли с повишена концентрация на вирусни частици.
The Lancet с най-мащабна класификация на усложненията на Ковид-19
Установено е още, че предаването на вируса от човек на човек се случва на по-ранен етап в сравнение с първоначалния вариант. Освен това инкубационният период е намалял-ако при първоначалния вариант на SARS-CoV-2 симптомите са се появявали средно за шест дни, то делтата „узрява“ за по-малко от четири дни.
„Въпреки това критичните параметри преди началото на болестта остават неуловими, включително когато вирусът може да бъде открит при човек след експозиция и колко е заразен“, казват авторите на изследването, отбелязвайки, че повече от 50% от предаването на болестта вирус в Гуанджоу се появи по това време, когато пациентите нямаха симптоми на заболяването.
Авторите на изследването подчертават, че сега е особено важно да се спазва карантина в рамките на 14 дни след контакт с лице с потвърден COVID-19 и навременна ваксинация.
Д-р П. Панайотова
––––––––––––––––––––––––––––––
Източмик: SARS-CoV-2 variants of concern as of 29 July 2021, European Centre for Disease Prevention and Control
1 Отговор
[…] Учените разкриха защо индийският Делта е толкова зара… […]