Как да лекуваме ожулените колене и лакти у дома
Вечно протрити лакти и колене – един от признаците на щастливо детство и летни ваканции. В повечето случаи ожулванията не представляват заплаха за живота и здравето, но е много важно да се лекуват правилно и да се осигурят условия за заздравяване, за да се избегне инфекция и усложнения.
Йод, риванол или антибиотик? Как да лекуваме ожулвания у дома?
Ожулванията са механично увреждане на външния, слой на епидермиса, което се характеризира с множество малки и големи драскотини, от които се появяват капчици лимфа или кръв. Най-често ожулванията се причиняват от падане върху твърда или грапава повърхност и главно по лактите или коленете. Падане от велосипед или докато играете футбол или просто джогинг – най-често при децата и юношите, въпреки че през лятото възрастен също може да получи ожулване. През лятото носим леки, отворени дрехи, които няма да предпазят кожата от увреждане.
Най-често ожулванията се лекуват без никаква сериозна намеса, но трябва да се внимава да няма гной и да се предотврати евентуален растеж на бактерии в отворени рани.
Първа помощ у дома
Ето какво препоръчват лекарите, ако някой близък до вас се прибере с ожулване на коляното:
Преди да третирате собственото си или чуждо ожулване, не забравяйте да измиете добре ръцете си със сапун и вода. По възможност третирайте с антисептик. Това се прави, за да се избегне проникването на инфекцията в раната.
Изплакнете засегнатото място внимателно под топла течаща вода. Опитайте се да премахнете замърсяванията и други частици, но не търкайте абразията, за да избегнете допълнително увреждане на кожата.
Нанесете тънък слой вазелин или антибиотичен мехлем като бетадин върху увреденото. Това ще помогне да се предотврати навлизането и разпространението на инфекции. Но ако поради тези средства се появи обрив или зачервяване, е по-добре да откажете да ги използвате.
По-добре да не използвате йод. В краен случай – само за лечение на много леки и повърхностни ожулвания. Тези средства могат да причинят изгаряния на кожата, което само ще влоши болката на жертвата.
Нанесете чиста превръзка, например парче марля. Това е необходимо, така че мястото на износване да остане чисто и да няма допълнителни повреди.
Сменяйте превръзката си поне веднъж на ден. Необходимо е също така да се сменя всеки път, когато повредената зона се намокри и замърси. Това трябва да се прави внимателно по посока на растежа на косата, като се забавя, ако превръзката се залепи за получените кори (струпеи). Ако не можете да го премахнете, трябва да приготвите слаб физиологичен разтвор: 1/3 чаена лъжичка сол на литър вода. Навлажнете раната с превръзка за няколко минути и опитайте отново.
Никога не отлепяйте корите. Те се образуват от съсирена кръв и мъртви частици на кожата, за да предпазят засегнатата област от инфекция. Постепенно те ще се отлепят сами.
Кога трябва да се бие тревога?
Заздравяването на ожулването започва почти веднага и този процес може да продължи от няколко дни до няколко седмици. Времето за възстановяване може да се увеличи поради няколко фактора:
- общия характер на увреждането: колкото по-голямо и дълбоко е ожулването, толкова по-дълго заздравява;
- общото състояние на човешкото здраве;
- възраст – колкото по-възрастен е човек, толкова по-дълго отнема възстановяването му;
- наличието на съдови заболявания;
- пушене.
Трябва да посетите Вашия лекар възможно най -скоро, ако се появят симптоми на разпространение на инфекция:
- няма признаци на изцеление дори след няколко дни;
- повишена болка на мястото на нараняване;
- ожулването и кожата около него остават топли, подути или зачервени;
- температурата се повишава;
- има нагнояване или друго отделяне.
В този случай жертвата може да се нуждае от по-сериозно лечение, включително курс от антибиотици. Не отлагайте посещението при специалист.