Кацаров: Демонополизиране на НЗОК, реформа в болничната и извънболнична помощ
Трябва да се премахне монополът на Здравната каса. „Аз съм един от силните привърженици на премахването на монопола на Здравната каса“. Това заяви пред БНР служебният здравен министър д-р Стойчо Кацаров.
По думите на д-р кацаров демополизацията на Касата е разковничето към промяна в състемата на здравеопазването. „Защото, ако не сте доволен от единия фонд, ще можете да пренасочите вашите осигуровки към другия фонд, който може би ще удовлетвори вашите потребности по-добре, ако не сте доволен от втория – към третия. Така фондът ще се стреми да спечели вас като потребител, да спечели възможността вашите пари да са при него. А за да постигне това нещо, той ще трябва да се постарае така да контролира дейностите на лечебните заведения, че вие да сте доволен, защото ако не сте доволен, ще изтеглите парите си и ще отидете в друг фонд“, обясни той.
За поред път д-р Кацаров се обяви за незабавна и радикална реформа както на болничното здравеопазване, така и на извънболничната сфера. „Едно от нещата, които трябва да се промени, е да се натоварят с повече отговорности и финансиране извънболничната помощ и най-вече първичната болнична помощ. Спешната помощ е лошо структурирана, зле организирана и неокомплектована, тя също трябва да бъде коригирана и адаптирана към потребностите на хората и към самата организация на здравната система, не бива да бъде отделена от останалата част на здравната система“.
Централизираното заплащане в здравеопазването водии до засилваща се регулацията в него и в резултат – почти до бюджетно финансиране. „Предоставянето на услуги скъса връзката си с търсенето на услугите, тъй като финансирането е централно, по предварително определени критерии от НЗОК“, отбеляза той. „Промяната означава не само корекция в цените на клиничните пътеки, но и връщане към принципа да се плаща само там, където е извършена реално дейността и тя е извършена качествено, пациентът е удовлетворен от начина, по който е извършена“, каза здравният министър.
Да се обвърже потребителят с получаването на услугата и от това да зависи плащането на дейността, а не както е сега, да се плати дейността и след това да се търси начин тя да бъде усвоена. Това е генералната грешка в здравната система, която води до лоши резултати в болничната сфера, подчерта той.
Здравният министър беше категоричен, че преговорите за анекс към НРД трябва да започнат веднага. Според него на първо място е нужно да се коригират цените на клиничните пътеки, така че да се намалят диспропорциите между отделните специалности, да се прехвърлят повече отговорности и повече средства за извънболничната помощ и най-вече за първичната извънболнична помощ, както и да се въведат допълнителни коефициенти за тежест на случая. „Така с допълнителните коефициенти и корекция в цените ще се доближим до механизма и предимството на диагностично свързаните групи. Това може да бъде извършено още следващите месеци, тъй като въвеждането на диагностично свързаните групи ще отнеме повече време, ще отнеме години“, каза той.
По въпроса за евентуалната смяна на търговския статут на болниците д-р Стойчо Кацаров посочи, че те пак ще трябва да се стремят приходите и разходите да са еднакви. „Това няма да им позволи да разходват колкото си искат средства, те пак ще трябва да спазват финансова дисциплина, пак ще трябва да определят заплати, пак ще трябва да купуват лекарства, консумативи и други неща, необходими за дейността им. Променената регистрация няма да повлияе на тези процеси“, заяви той. По думите му е много по-важно да се стимулира честната конкуренция между лечебните заведения и парите да отиват при тези, които наистина работят добре и обслужват добре своите пациенти. „Аз по-скоро се опасявам, че хвърлянето на много усилия и много говорене в посока на това каква трябва да е формата на регистрация по-скоро измества дебата от неговата същност, отколкото да допринесе кой знае колко за подобряване на здравното обслужване“, коментира той.
Шест реформаторски спъпки за подобряване на системата на здравеопазването у нас