И в Европа имплантираха първото изкуствено сърце
Изкуствено сърце, създадено от френската компания „Кармат“ (Carmat), е имплантирано на пациент в Италия, докато чака съответстващо сърце от донор. За тази операция компанията първо продаде създаденото от нея изкуствено сърце, под марката „Aeson“. Събитието бе обявено официално в понеделник, след което акциите на „Кармат“ на фондовия пазар се повишиха бързо.
Операцията по трансплантацията на сърцето (ТАН – total artificial heart) е направена в Неапол. Според Френското радио, продажбата на протезата „Aeson“ е разрешена в Европа от декември миналата година. Операцията, според пресслужбата на „Кармат“, бележи първата продажба на изкуствено сърце от 2008 г., когато компанията бе създадена от известния кардиохирург Alain Carpentier.
Пациентът е в стабилно състояние, но тъй като изкуственото сърце, разработено от френската медицинска компания „Кармат“, е имплантируема протеза, която се захранва от външен източник на енергия, той ще трябва постоянно да носи със себе си чанта с тегло около 4 кг, която съдържа съд с движеща течност, която създава сърдечен ритъм, както и батерия, която осигурява най-малко четири часа живот на батерията.
Агенция France-Presse съобщава, че до момента нито едно сърце на „Aeson“ не е използвано извън клиничните изпитвания. Цената на операцията – 150 хиляди евро, е платена от регионалната здравна система.
Изкуственото сърце „Aeson“ е предназначено за пациенти с краен стадий на бивентрикуларна сърдечна недостатъчност. Той може да работи няколко месеца, докато чака трансплантация на жив орган.
На 15 юли 2021 г. „Кармат“ обяви първата имплантация на човешко сърце в Съединените щати. Операцията е извършена като част от клинично проучване в университетската болница „Дюк“ в Дърам, Северна Каролина, след което Американската FDA одобри предстоящи изкуствени сърдечни трансплантации за десет пациенти.
През декември 2020 г. „Кармат“ получи сертификат от ЕС, който даде на компанията правото да продава изкуственото си сърце в Европа.
В момента апаратът продължава да се тества в клинична обстановка. През ноември 2019 г. междинни резултати от проучване върху 11 имплантирани пациенти показват, че седем от тях са постигнали шест месеца оцеляване с протеза – в очакване на последваща сърдечна трансплантация.
През последните години изкуствените сърдечни трансплантации се извършват и в Дания, Чехия и Казахстан.
Припомняме, че в края на 2013 г. френската компания „Carmat“извърши първата в света операция за имплантиране на напълно автономно изкуствено сърце с нов дизайн. Компанията „Carmat“.е основана от известния кардиохирург Alain Carpentier.
Интересът към изкуственото сърце е огромен, поради недостига на донорски органи за трансплантация в света. Милиони хора, които се нуждаят от тази операция, са в „списък на чакащите“ от години. За съжаление много пациенти не доживяват, за да видят своя ред. В момента изкуствените органи са единственото решение на този проблем.
Докато европейските и американските хирурзи успешно трансплантират напълно изкуствени сърца, учените търсят допълнителни решения на проблема с липсата на органи за трансплантация, може би в бъдеще един от тях ще бъде биопечат – отпечатване на органи на 3D принтер.