Политиката, която се храни от разединението, изигра своята роля
Напрежението доведе до такива крайности и девиации, че някои лекари заявиха, че Пирогов“ трябва да спре да работи. Това сподели в студиото на „Лице в лице“ подалият оствака зам.-директор на УМБАЛСП и завеждащ Клиниката по неврохирургия, проф. д-р Николай Габровски.
„Ситуацията в „Пирогов“ започна с проверка и с констатации на НЗОК, която устави нарушения за една не малка сума. Трябва да се има предвид, че тези нарушения не могат да бъдат приети за такива, докато не бъде завършена самата проверка, докато тя не бъде пртестирана пред съда и няма окончателно решение за нея“, сподели проф. Габровски.
„През последните седмици, дори и месеци, тонът ескалира изключително много между лекарите, и специално лекарите в „Пирогов“, и министерството. Създаде се една атмосфера на много голямо напрежение… Всичко това продължаваше да се развива твърде дълго време и трябваше да се потърси начин да се сложи край“, коментира той.
Въпреки постъгнатото споразумени между болницата и МЗ за прекратяване на протестите, някои от лекарите са били категорично несъгласни. Според тях постигнатото споразумение не е било достатъчно ясно и не е изчистило достатъчно лицето на „Пирогов“.
Постъпката на министъра на здравеопазването е гаф
Според проф. Габровски, отъждествяването, или припознаването на някои от работещите с проблемите на ръководството на болница, произтича от факта, че отвиненията във връзка с надписаните клинични пътеки са обвинения именно към тях, а не към директора, който нито пише епикризи, нито издава документи. Подронено е били доверието на медиците, че могат да работят спокойно, в рамн=ките на гарантираният им бюджет.
Така че случващото се сега е много по-различно от протестите срещу проф. Балтов и обвиненията в реваншизъм и др. през 2017 г. смята проф. Габровски.
Според проф. Фабровски политиката е изиграла особено важна роля в раззигралите се събития. „Политиката се храни от разединението.“