Да познаеш болния, преди да се появят симптпмите
Хората могат да разпознаят заразените хора, преди те да развият симптоми на болестта. Тази способност не е повлияна от националността и културните различия. Това твърди ново проучване, публикувано в Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.
Животните и хората имат способността да откриват заразените по външния си вид и след това да избягват контакт с тях. Често се нарича поведенческа имунна система. Има някои доказателства, че хората могат да идентифицират болестта на други хора по миризма, модели на движение и черти на лицето. Всички подобни проучвания са проведени в хомогенни етнически групи – обикновено европейци.
Много инфекциозни заболявания се проявяват с поразителни външни признаци, например характерен обрив. Въпреки това, при редица инфекции, човек може да бъде заразен, преди да се появят симптоми. Контролът на разпространението им зависи от ранната диагностика на такива заболявания.
„Най-опасният контакт е с нови патогени, с които имунната система има слаб контакт. Един от проблемите е, че новите популации, смесвайки се със стари, са способни да донесат със себе си инфекция […] С този проблем се сблъскват американските индианци“, коментира важността на поведенческия имунитет, д-р Артин Аршамян от Каролинския университет, – автор на новото изследване.
Учените отбелязват, че все още има места на планетата, където хората живеят изолирано, почти без контакт с цивилизацията. В същото време за съвременния човек е станало по-лесно да пътува, цивилизацията се разпространява все повече и съответно аборигените от отдалечените краища на Земята са изложени на нарастващ риск от заразяване с нови болести…
Авторите на изследването са решили да проверят колко реалистично е да се идентифицира заразен човек само като се погледне лицето му, а също и да се установи дали хората могат да идентифицират болни хора от други раси и националности.
В проучването са участвали 169 доброволци от Швеция, както и от затворените общности на ловци-събирачи в Тайланд, Малайзия и Мексико. На всеки от тях, включително респондентите от Швеция, била показвана снимка на други шведи, които два часа преди снимката са били заразени с Е. coli или плацебо. Имунната система на хората, заразени с Е. coli, два часа след инжектирането на бактериите тъкмо е започнала да реагират на инфекцията.
По предварително мнение учените очаквали, че жителите на Швеция ще се справят най-добре, но голям брой представители на всеки от представените етноси, са успели да определят на кои снимки са заразените хора – което доказва, че успехът на разпознаването на болестта на практика не зависи от националността на субекта. Почти всички участници са успели да разберат дали 13 от 16-те души на снимките са заразени.
Лицата на заразените хора бяха разпознати по по-бледи устни и леко подпухнало лице, увиснали ъгли на устата, както и по мигли, зачервяване на очите, по-малко гладка и еднородна кожа. Освен това заразените хора изглеждаха по-уморени.
„Тези резултати показват, че необучените хора могат да идентифицират хората с остра инфекция, като погледнат снимка с един поглед“, пишат учените.
Източник: Identification of acutely sick people and facial cues of sickness, Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences