Здраве от природата: Как да се избавим сигурно от себорейния дерматит
Себорейният дерматит е често срещана, хронична и рецидивираща форма на екзема, която засяга предимно богатите на мастни жлези области.
Себорейният дерматит, известен още като себорейна екзема, се среща в 5 % от населението и това го прави едно от най-често срещаните възпалителни заболявания на кожата, наред с акне вулгарис.
Себорейният дерматит може да засегне хора на всяка възраст, но най-често между 30 – 60 г. Не е необичайно да засегне кожата на бебетата и малките деца, като често ангажира скалпа и областта на памперса. Понякога се асоциира с псориазис (себопсориазис).
Причините не са точно известни, но предрзполагащи фактори са: себореята, т.е. мазната кожа; микробни фактори и емоционален стрес; особено вид гъбички, които се заселват върху кожата, като Pitriosporum ovale (Malassezia furfur). Някои заболявания като болестта на Паркинсон, СПИН, розацея и психични разстройства, имуносупресивни лекарства и алергичен характер също са сред причинителите на себореен дерматит. Недостигът на биотин, цинк и витамин В6 също може да причини себореен дерматит. Себорейният дерматит е заболяване, засегнато от климатичните промени. Може да се изостри през зимата. Докато детският себореен дерматит е временно заболяване, себорейният дерматит от възрастен тип е персистиращо и повтарящо се заболяване.
Клиничната картина на себорейния ерматит включва лющене на кожата, придружено със зачервяване, а понякога и сърбеж. Засяга обикновено части от окосмената част на главата (скалпа), ушите, средната област на лицето, веждите, средната част на гърдите и гърба. Характеризира се със спонтанни ремисии и обостряния.
Пърхотът е невъзпалителна форма на себореен дерматит. Характеризира се с фини и бели до по-мазни и жълти люспички, разпръснати в космите на скалпа.
Себорейният дерматит се дели на два вида: кърмачески и възрастен. Детската себорейна екзема често започва през първите 3 месеца и регресира около края на първата година. При възрастни обикновено се появява след пубертета. По-често се среща при мъжете, отколкото при жените. Най-често се среща при тези с мазна кожа.
При кърмачески тип себореен дерматит се наблюдава засягане на скалпа и засягане на тялото. Представлява дебел, жълт, мазен пърхот по скалпа през първия месец от живота или червен, мазен на вид пърхот върху ушните гънки, лицето, огъванията и багажника. Той причинява пърхот, известен също като гостоприемник, под формата на дебели, жълти и мазни кори върху скалпа. По тялото себореен дерматит може да се види в гънките на ръцете, лактите, коленете и шията.
При възрастни той се разделя на скалпа, лицето и тялото. Себорейният дерматит засяга най-вече космати и окосмени кожни участъци – най-вече на веждите, отстрани на носа, бузите, вътре в ушите и зад ушите. Може да причини пърхот на веждите и миглите. При мъжете може да се разглежда като възпаление на космения фоликул в областта на брадата. В тялото може да се появи в долната и средната част на гърдите, пъпа и рядко в областта на подмишниците и слабините.
Диагнозата се поставя клинично – по време на предглед въз основа на външния вид.
Дефиренциалната диагноза на себореен дерматит при възрастни трябва да се прави с псориазис, повърхностни гъбични заболявания и розацея. Себореен дерматит, наблюдаван в ранна детска възраст, се бърка с атопична екзема и екзема в областта на пелените и гъбички по кожата, наречени кандида.
Лечението на себореен дерматит често зависи от вида и включва няколко възможни варианта.
Тъй като детският себореен дерматит е безвредно и временно състояние, за лечение обикновено са достатъчни прости мерки. Намазване с бебешки масла и измиване след това с шампоан е достатъчно. Вместо бебешки масла може да се използва зехтин. В много резистентни случаи могат да се използват кортизонови лекарства с леко действие. Трябва да се избягва използването на високоефективни кортизонови кремове при кърмачета.
Лекарствената терапия при възрастни включва:
Кератолитици – за премахване на люспичките при необходимост, например салицилова киселина, млечна киселина, урея, пропиленгликол.
Локални противогъбични средства – прилагат се за намаляване растежа на Malassezia, например шампоан с кетоконазол и / или крем с циклопирокс. Някои щамове Malassezia са резистентни на азолни противогъбични средства. В такъв случай може да се прилага цинк пиритион или селенов сулфид.
Слаби до умерени локални кортикостероиди (например бетаметазон валерат и хидрокортизон) се предписват за 1-3 седмици, за да се намали възпалението при остро обостряне.
Локални инхибитори на калциневрин – например крем с пимекролимус, такролимус маз са показани, ако често е необходимо приложение на локални кортикостероиди, тъй като те имат по-малко неблагоприятни ефекти върху кожата на лицето.
Здраве от природата: Как да се избавим от упорита, сърбяща екзем
В упорито случаи при възрастни може да се препоръча орален итраконазол, тетрациклинови антибиотици или фототерапия. Ниска доза перорален изотретиноин също е показала ефективност при тежък или умерен себореен дерматит.
Ако заболяването е леко при лечение на себореен дерматит на скалпа, антисеборейните шампоани може да са достатъчни. Те са известни също като шампоани за себореен дерматит. Препоръката за шампоан за себореен дерматит трябва да бъде дадена от лекаря лично. Салициловата киселина може да се използва за омекотяване на плаките. Кортикостероидните кремове и лосиони са полезни при локално лечение. Противогъбични лекарства се използват и срещу себореен дерматит.
Кремовете с лек кортизон трябва да се използват върху областта на лицето, а средно и високо ефективни кортизонови кремове трябва да се използват върху тялото. Кремовете за дерматит също трябва да бъдат препоръчани от лекаря.
Продължителността на употребата на кортизон-съдържащи лекарства не трябва да надвишава 1 седмица. Екземата е състояние, което може да се повтори в определени периоди, така че употребата на кремове, съдържащи кортизон, трябва да се избягва без консултация с дерматолог.
Хигиената е важна при себореен дерматит, необходимо е често да се мие, когато рискът от бактериални инфекции е висок. Трябва да се избягва прекомерното изпотяване, дрехи от синтетични тъкани и триене, причинени от тези дрехи.
Целта е да се вземат предпазни мерки срещу вторични инфекции в района, където се наблюдава себореен дерматит. На пациента трябва да се каже, че себореен дерматит е структурна характеристика, че може да се повтори и начини за предотвратяване на себореен дерматит.
Здраве от природата
За всяка болка – билка!
Редица растителни масла имат омекотяващ ефек при лечение на себоеер дерматит в окосмената част на главата. Такива са: зехтин, масло от чаено дърво, масло от пореч. Катранът от хвойна също е сред използваните билкови разтвори. Тези билкови варианти също трябва да се използват при консултация с дерматолог.
Особено популярни, поради доброто си въздействие, са: ябълковият оцет, чесново масло и масло от Nigella – черен кимион (чернуха, чернушка).
Ябълковият оцет е с по-ниско pH, така че почиства мъртвата кожа (пилинг) и премахва излишната мазнина, освен това има и антимикробно действие. Чесновото масло подхранва косата и унищожава условията за живот, от които се нуждаят патогенните организми. Маслото от черен кимион укрепва косата и скалпа, обновява капилярите и нервите, които дават живот на косата, и показва антихистаминови свойства.
Принципът на лечен ие с билките се основава на регулиране и оптимизиране на флората на косата и кожата.
За предпочитане е всички масла да са добит през студено пресоване и да са без добавки. Чрез студено пресоване, разграждането на молекулата е минимално.
Билколечение на себореен дерматит:
Сухата коса (ако не се използва химикал като гел или спрей, няма значение дали е чиста или мръсна), болната зона извън очите се измиват с ябълков оцет, така както се миете с вода, но разбира се, пазите очите! Оставете го да изсъхне за около 10 минути. След това смесете 2 чаени лъжички маслото Nigella – черен кимион с 1 чаена лъжичка масло от чесън. Намажете обилно с тази смес скалпа и близките околности, които сте измили с ябълков оцет. Опитайте се да не оставяте колкото се може повече сухо място. След като изчакате 2 часа, измийте косата си с шампоан, например бебешки. (Не използвайте сапун, сапунът ще повлияе негативно на лечението, тъй като ще наруши PH), нашият съвет е да използвате шампоани, съдържащи въглищен катран или селен сулфид, освен тях, трябва да използвате шампоани, съдържащи активни съставки като като цинков пиритион, кетоконазол, циклопирокс и др.
Изплакнете обилно с хладка вода.
Продължителността на лечението може да варира от човек на човек и че при редовно използване на лечението ще настъпи изцеление. По време на целия курс на лечение по-горе описаните билки се прилагат веднъж дневно, да се повтаря всеки ден, докато симптомите на това заболяване напълно изчезнат.
След като лезиите изчезнат (обикновено след около 14 – 15 дни), извършете процедурата още веднъж, за последно. Не е необходимо да повтаряте това лечение, стига това заболяване да не се появи отново. С други думи, билкотерапията се използва 1-2 седмици, но ако възстановяването е бавно, периодът на лечение трябва да се удължи. При повторение на заболяването, билкотерапията се прилага по същия начин.
Лечението не трябва да се оставя незавършено след 1-2 дни и не трябва да се очаква бързо възстановяване при първата употреба. Въпреки че има намаление на смазването по време на лечението, то постепенно се нормализира след завършване на лечението. Възстановяването започва на 3-4 ден, но подобрението е видимо обикновено на 7-8 ден.
Странични ефекти
Използваните продукти са напълно естествени и се използват от хората от древни времена и дори се готвят и консумират. Ако не сте алергични към масло от чернуха, масло от чесън и ябълков оцет, то няма странични ефекти. Само миризмата на оцет и чесън може да ви притесни. Миризмата на оцет ще изчезне, когато измиете косата си. Отнема време, докато миризмата на чесън премине, но скоро няма да остане място.
Съвети на специалиста
Диетата
Благоприятно влияние върху лечението оказват продукти като джинджифил, чесън, мащерка, босилек, майорана.
За препоръчване е да се избягват мляко и млечни продукти, тестени изделия, такива, съдържащи глутен, царевица, соя, яйца, ягоди, кафе.
Стресът, отслабена имунна система са предразполагащи фактори за развитието на себореен дерматит, но не бива всиако да се свързва единствено и само с тях. Всичко, което използвате, са гребени, калъфки за възглавници, шапки и т.н. тябва да е чисто и само ваше. Къпането трябва да се прави поне два пъти седмично, ако няма възможност за по-често. Късата коса улеснява лечение с билки. И, разбира се, редовна, достатъчно дълга употреба! Никой продукт или лекарство няма да даде желания резултат, ако не се използва редовно.
––––––––––––––––––––––––
Източник: Женско здраве – сайтът на д-р Панайотова, Здраве от природата: Как да се избавим от себорейния дерматит