Три пъти повече стимулации на ражденето без медицински покания
СЗО обяви, че лекарите злоупотребяват с интервенции, като стимулация на раждането през последните 20 години. Световната здравна организация препоръчва стимулация, ако бременността продължи повече от 41 седмици и рискът от мъртво раждане е увеличен. Индукцията е показана и при наличието на определени заболявания при бъдещата майка, включително диабет и хипертония.

Процедурата се извършва по няколко начина, включително механично с балонен катетър, пълен с течност и интравенозно приложение на окситоцин.
„Нарастващата медикализация на нормалните раждания подкопава способността на жените да раждат деца и се отразява негативно на техния опит при раждането“, предупредиха експертите.
Учените от Университета в Сидни се заеха да изследват ефектите от индукцията върху раждането и дългосрочните ефекти върху здравето на децата. В проучване, публикувано в BMJ Open, те анализират данни от близо 475 000 раждания в Нов Южен Уелс между 2001 и 2016 г. В тази кохорта 15% от жените са получили стимулация без медицински показания на 37 и 39 седмици. Авторите на проучването също установяват, че броят на случаите на използване на индукция се е утроил за 16 години.
„Последните няколко седмици в утробата са важни за развитието на мозъка и други органи, включително белите дробове, както и за способността да се контролира кръвната захар и телесната температура“, предупредиха учените.
Резултатите от проучването ясно демонстрират повишен риск от различни усложнения след стимулация в сравнение със спонтанно раждане. Сред първородните жени след индукция, цезарово сечение се налага в 29,3%, докато в групата на родилките без стимулация – само 13,8%. Различия бяха открити и в други показатели: необходимостта от епидурална анестезия (71% срещу 41,3%), използването на инструменти (28% срещу 23,9%), следродилен кръвоизлив (2,4% срещу 1,5%).
Учените откриват само един положителен ефект от индукцията: жените, които са получили стимулация, са имали по-малко тежки перинеални сълзи: 4,2% срещу 4,9%.
„След индукция на раждането бебетата са имали повече травми по време на раждането и е по-вероятно да се нуждаят от реанимация. Това вероятно се дължи отчасти на операцията. Освен това децата, родени след стимулация, са по-склонни да попаднат в болницата с респираторни заболявания на всяка възраст до 16-годишна възраст“, пишат учените. Те призоваха лекарите да преценят адекватно необходимостта от допълнителна интервенция и да не я извършват без медицински показания.
П. Панайотова
–––––––––––––––––––––––––