Учени: Трайни промени в кръвните клетки след Ковид-19
Коронавирусната инфекция може да причини дълготрайни промени в кръвните клетки. Това показват резултатите от изследване на германски учени от университета „Макс Планк“, публикувани в Biophysical Journal.
Оказва се, че при сериозно болни от COVID-19 пациенти червените и белите кръвни клетки губят характерните си деформационни свойства.
Откритието може да даде обяснени за причините на т.н. постковид синдром – дълъг COVID, както и на симптоми като задух, умора и главоболие, от които страдат дълго време след инфекцията от вируса SARS-CoV-2.
Изследването вклюва повече от 4 милиона кръвни клетки от 17 пациенти с остро заболяване COVID-19, 14 реконвалесценти и 24 здрави хора, които са служили като контролна група.
В резултат се оказа, че в дългосрочен план коронавирусът може да повлияе на размера и еластичността на червените и белите кръвни клетки, а също така води до деформация на някои клетки.
При иследването е използван нов метод на цитометрия за определяне на деформираността на клетките в реално време. Учените успяв да покажат, че COVID-19 може значително да доведе до дълготрайни промени в размера и способността за придвижване на червените и белите кръвни клетки. По време на болестта кръвообращението често се нарушава, появяват се запушвания на съдове и пренасянето на кислород се ограничава.
Йохен Гук – управляващ директор на Института „Макс Планк“:
„Физическите свойства на клетките са свързани с начина на циркулацията им в тялото. Един от симптомите, описван при пациенти с дълъг COVID, е умората. Това може да има общо с факта, че кръвните клетки вече не могат да върщат работата си както трябва, тъй като вече не могат да достигнат до белите дробове или други органи.“
Тук и неговите колеги от „Макс Планк“, Университета Фридрих Александър Ерланген-Нюрнберг и Германския център за имунотерапия са измерили механичните състояния на червените и белите кръвни клетки.
Учените забелязали, че веднага след първото измерване особено при сериозно болни пациенти, че еритроцитите (червените кръвни клетки) не се деформират по характерния си начин. Обикновено еритроцитите се разтягат много дълго. Те са много меки и затова минават леко през фините капиляри. Но в случаите на болни от COVID пациенти, голяма част от тях губят деформационните си свойства. За анализа на кръвните клетки изследователският екип използва разработен от него метод, наречен цитометрия за определяне на деформираността в реално време, който включва микрочип.
Учените изпращат кръвни клетки през тесен канал с голяма скорост, разтягайки левкоцитите и еритроцитите в процеса. Високоскоростна камера записва всяка клетка и после софтуерът определя какъв тип клетки са налични, големината и деформираността им. С този усъвършенстван метод изследователите могат за пръв път да запишат 1000 клетки за секунда и да измерят механичните им свойства. Цитометрията в реално време може да се използва за диагностициране на COVID-19 и дори като ранна предупредителна система срещу непознати вируси в бъдеще.
По-рано индийски учени публикуваха проучване, което изследва връзката между загубата на миризма при пациенти с коронавирус и болестта на Паркинсон (PD).
Загубата на обоняние в някои случаи може да бъде свързана с унищожаването в мозъка на заразени допаминергични неврони, които отделят допамин. Липсата на този хормон провокира двигателни нарушения при пациентите и развитието на PD, казват учените. Освен това загубата на способността за мирис е важен симптом на болестта на Паркинсон.
–––––––––––––––––––––––––––
Източник: Physical phenotype of blood cells is altered in COVID-19, в Biophysical Journal
1 Отговор
[…] Учени: Трайни промени в кръвните клетки след Ковид-19 […]