„Медицинска сестра“ става защитена специалност
Министерството на здравеопазването е изпратило предложение до Министерството на образованието и науката специалността „Медицинска сестра“ да бъде определена за защитена. Това стана ясно по време на работна среща между заместник-министъра на здравеопазването д-р Тома Томов, заместник-министъра на образованието и науката проф. д.ф.н. Генка Петрова и заместник-министъра на труда и социалната политика Иван Кръстев.
По време на разговора беше обсъдено какви целенасочени действия могат да бъдат предприети за обръщане на негативните тенденции, свързани с малкия брой желаещи да упражняват професията медицинска сестра.
„Един от най-съществените проблеми, пред който е изправена системата на здравеопазването, е малкият брой медицински сестри, упражняващи професията си. За оптималното функциониране на системата е прието минималното съотношение медицински сестри/лекари да е поне 2:1. Към 31.12.2020 г., по данни на Националния статистически институт, това съотношение у нас е едва 0,98:1“, заяви зам.-министър Томов.
Защо няма медицински сестри в България?
В последните 20 години има трайна практика университетите да обявяват в приемите си повече места за бъдещи лекари, отколкото за медицински сестри. Ако в кратки срокове тази тенденция не се обърне, недостигът на медицински сестри ще се увеличи драстично, каза още зам.-министърът. По думите му една от основните крачки за решаването на този проблем е специалността медицинска сестра да бъде определена за защитена. Работи се и по пакет от мерки, които в дългосрочен план да създадат по-привлекателни условия за работа на медицинските сестри и така да се засили интересът на младите хора към тази професия.
БАПЗГ: Реформа без стандарти и минимални критерии е безсмислена
Професията мед. сестра или специалист по здравни грижи е се упражнива от хора и както всичко човешко съдържа елементи на амбиция, недоволство,завист и накърнено самолюбие, интригантство и откровена злонамениереност , както и дълбоко хуманно отноше към работата в нейната многообразна цялост. В медицината обаче всякакви лични подтици освен последните са престъпни и това също е елемент на човешкото ежедневие.
Вероятно от коментара си личи, че съм лекар и за жалост практикувам професията в родните условия.