Учени идентифицираха нови случаи на пробив на ваксините от варианта „Делта“
В скорошно проучване от Медицинския колеж Baylor, Хюстън, САЩ, учените идентифицират шест случая на пробив на ваксината, причинени от делта варианта на тежък остър респираторен синдром коронавирус 2 (SARS-CoV-2). Това се казва в статия, достъпна в сървъра за предпечат на medRxiv.
За пробив във ваксината се определят случаите, при които е открита инфекция с SARS-CoV-2 при лица, напълно ваксинирани срещу коронавирусна болест 2019 (COVID-19).
Заден план
Напоследък в Индия се наблюдава значително увеличение на новите случаи на COVID-19, главно причинени от делта варианта (B.1.617.2) SARS-CoV-2. Подобно на алфа (B.1.1.7), бета (B.1.351) и гама (P.1) варианти, делта вариантът е придобил полезни мутации в протеина на шипа, които го правят по-инфекциозен и патогенен от предишните циркулиращи варианти.
Делта вариантът принадлежи към линията B.1.617, която в момента циркулира в повече от 50 страни. Поради значителната заплаха за общественото здраве, опцията за делта е определена от Световната здравна организация като опция за безпокойство (ЛОС).
Проучванията за ефикасност на ваксината срещу възникващите варианти на SARS-CoV-2 показват, че делта вариантът е частично устойчив на антитела, предизвикани от ваксина. Проучване в Обединеното кралство установи, че ваксините Pfizer / BioNTech COVID-19 са 88% ефективни за предотвратяване на делта-индуцирани симптоматични заболявания.
В настоящото проучване изследователите описаха предаването на делта варианти сред членовете на семейството, които присъстваха на сватбена церемония с 92 гости. Сватбени събития се проведоха на открито в голяма шатра на открито и всички гости бяха напълно ваксинирани.
Важни наблюдения
Учените идентифицираха общо шестима души на сватбената церемония, които бяха положителни за SARS-CoV-2 и имаха симптоми. Един от тях разви тежък COVID-19, изискващ инфузия на моноклонални антитела, а един в крайна сметка почина. Въз основа на времето на срещата и сходството на вирусната последователност, учените предположиха, че двама души, пътуващи от Индия, вероятно са предали варианта на делтата на други гости по време на сватби.
Свързани истории
Делта вариантът на SARS-CoV-2 застрашава ли ефективността на ваксината?
Изследванията показват, че витамин В12 е антивирусен за ТОРС-CoV-2
Учените са идентифицирали естествения супермунитет срещу SARS-CoV-2 срещу 23 варианта.
От двамата гости от Индия единият беше мъж без основни медицински състояния, а другият беше жена с диабет. И двамата получиха втората си доза от Covaxin (BBV152) 10 дни преди пътуването до мястото на сватбата. Освен това те тестваха отрицателно за SARS-CoV-2 преди да се качат на полета.
Малко след появата на симптоми като умора, кашлица и треска, и двамата гости от Индия са положителни за инфекция с SARS-CoV-2. На 6-ия ден след сватбата, мъж без съпътстващи заболявания, е хоспитализиран поради влошаване на симптомите. Месец след сватбата той почива поради усложнения, свързани с COVID-19.
Професор: „50% от заразените в Израел са ваксинирани – какво означава това?
Четирима други гости, които също са дали положителен тест за SARS-CoV-2, са потвърдили комуникацията с гости от Индия. От 4-те гости, които са били напълно имунизирани с ваксината Pfizer / BioNTech или Moderna COVID-19, единият е развил тежък COVID-19, който изисква инфузия на моноклонални антитела.
Тестване за вирусен вариант
Проби от назофарингеален тампон бяха събрани от всичките шести гости и анализирани чрез полимеразна верижна реакция с обратна транскрипция (RT-PCR) за откриване на вирусни варианти. Всички проби са положителни за първоначалния щам Wuhan SARS-CoV-2 и отрицателни за алфа вариант. Впоследствие всички положителни проби бяха секвенирани с помощта на ампликонни панели Swift Normalase с множество припокриващи се ампликони за идентифициране на причинно-следствения вариант. Резултатите показаха, че и шестимата гости са заразени с делта варианта на SARS-CoV-2 (B.1.617.2).
Изследователска стойност
Шестте случая на пробив на ваксината, идентифицирани в проучването, подчертават идеята, че антителата, издигнати от Pfizer / BioNTech BNT162b2, Moderna mRNA-1273 и Covaxin BBV152, може да не са достатъчни за осигуряване на пълна защита срещу делта варианта. Въпреки че някои хора не развиват адекватен имунитет в отговор на ваксинацията, нито един от пациентите, идентифицирани в проучването, не е имал анамнеза за ваксинация.
Вариант „Делта“ – известното досега
Както отбелязват учените, мутациите в три антигенни области на свързващия домен на шиповидноя рецептор (450–469 IDf, 480–499 IDg и 522–646 IDh) могат потенциално да намалят чувствителността на делта варианта към неутрализация медиирана от антитела.
Взети заедно, това проучване предполага, че случаите на пробив на ваксината, причинени от силно трансмисивни вирусни варианти, могат потенциално да нарушат управлението на пандемията на COVID-19. Поради това е необходимо непрекъснато да се генерират вирусни геномни последователности от положителни проби, за да се идентифицират потенциални пробивни мутации във ваксината.
Важна забележка
medRxiv публикува предварителни научни доклади, които не са рецензирани и следователно не трябва да се считат за окончателни, да насочват клиничната практика / здравословното поведение или да се считат за установена информация.
Д-р Санчари Синха Дута е научен комуникатор, който вярва в разпространението на силата на науката. Притежава бакалавърска степен ((B.Sc.)) и магистърска степен (M.Sc.) по биология и физиология на човека. След продобиване на магистърската си степен, Санчари продължава да работи над докторат по физиология на човека. Автор е на над 10 оригинални изследователски статии, всички от които са публикувани в световноизвестни международни списания.
–––––––––––––––––––––––––––
Източник: Transmission event of SARS-CoV-2 Delta variant reveals multiple vaccine breakthrough infections, MedRxiv
1 Отговор
[…] […]