Д-р Стойчо Кацаров: Пристрастен съм към реформите в здравеопазването
„Смятам, че ваксинацията ни не е задача на здравния министър или на здравната администрация, не дори на правителството, смятам, че това е национална задача. Всеки човек, който носи в себе си чувство за отговорност към страната, към сънародниците си, към приятелите си и близките си, трябва да се включи в този процес“. Такъв коментар направи служебният здравен министър д-р Стойчо Кацаров по повод недоверието и слабия интерес към във ваксините, в ефира на бТВ.
Според д-р Кацаров ваксинацианният процес е повлият от негативизма към политиците, който рефлектира и върху доверието към ваксините. „Според мен е комплекс от фактори, не е само една причина, това е толкова трудно да се преодолее“, изтъкна той и припомни обявения миналата седмица нов състав на съвета по ваксинации с участието на известни личности с цел популяризиране на ваксинацията„, каза д-р Кацаров.
Д-р Кацаров не изключи възможността ваксинацията да се стимулира с ваучери, но коментира, че това трябва да е осъзнат акт, а подобни придобивки биха съдържали елемент на подкуп. „Искам да видя хора да се ваксинират защото са го осмислили, защото разумът им е казал да го направят, защото са разбрали, че това не е нещо, което касае само тях“, каза той.
Здравният министър беше категоричен, че на дневен ред не стои въпросът неваксинирани лица да заплащат сами лечението си, ако се разболеят от COVID. Припомняме, наскоро главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев призна, че подкрепя подобна идея. „Това е абсурд, това изобщо не искам да го обсъждам, има закон, има Конституция, такъв въпрос изобщо не стои на дневен ред, няма да бъде обсъждано такова нещо. Аз залагам на доброто, на добрия пример, на разумния разговор, на рационалния начин на мислене, не на заплахата, не на санкцията, не на този подход. Това значи да ги направим задължителни по този начин, това са права, които хората имат по силата на това, че са осигурени“, коментира той.
Д-р Кацаров коментира и евентуално изхвърляне на ваксини поради изтичащ срок на годност. За страната са предплатени 14 милиона ваксини, тоест това са за 7 милиона души по 2 ваксини. Ако половината хора не се ваксинират, това означава, че половината ваксини ще останат, посочи д-р Кацаров. Той отбеляза, че има огромно търсене от други държави, но процедурата за даряване и препродажба е сложна и изисква съгласие на ЕК и на фирмата-производител. „Ние работим по такъв проект за даряване ваксини на Македония, Косово, Босна и Херцеговина и Молдова и Бутан от няколко дни, но от няколко седмици се опитваме да получим такова съгласие, изключително сложна и трудна процедура“, поясни служебният здравен министър.
От думите му стана още ясно, че ако в момента страната ни няма потребност от голям брой ваксини, бихме могли да отложим заявките, така че рискът от унищожаване на ваксини не е голям. Първите, които са с изтичащ срок на годност и които са под риск, са такива, на които срокът на годност е до 31 август, тоест след около два месеца, обобщи той.
Д-р Кацаров посочи, че според повечето експерти е напълно възможно през есента да имаме нова вълна и апелира хората да се ваксинират през лятото. „Това не е грип, това е различно, сега трябва да се направи“, заяви той. Д-р Кацаров сподели, че самият той е прекарал тежко вируса с двустранна пневмония.
Запитан дали би останал здравен министър, ако има такова предложение в бъдещия редовен кабинет, Стойчо Кацаров посочи, че е „пристрастен“ към реформирането на здравната система и допълни, че ако новият кабинет е готов да прави такива неща, е готов да помага, независимо от каква позиция.
Що се отнася до казуса в болница „Лозенец“ здравният министър заяви, че той е предаден на МВР за проверка и е образувано досъдебно производство в прокуратурата. „Проблемът на трансплантационния процес е липсата на донори в нашата страна. Има достатъчно добре обучени лекари, които да извършат самата трансплантация, има и достатъчно добре обучени лекари, които да проведат след това лечението по запазване на присадката“, заяви той.
Д-р Кацаров съобщи, че скоро за обществено обсъждане ще бъдат публикувани изменения в някои наредби, свързани с трансплантациите, насочени към това да се подобри организацията на процеса.