Нов Corona-T-тест ще открива Т-клетки у преболедували от Ковид-19
Специалистите от руския Национален център за медицински изследвания по хематология, под ръководството на ръководителя на лабораторията по трансплантационна имунология Григорий Ефимов, създадоха технология, която позволява да се оцени имунитетът на Т-клетките срещу коронавирус и да се идентифицират тези, които са имали анамнеза за заболяването за по-дълъг период от определянип чрез антитела, съобщава Medportal.
Т-клетките (Т-лимфоцитите) съхраняват информация за антигени, предварително открити от имунната система в организма, и формират дългосрочен имунитет срещу инфекциозни заболявания. Въпреки това, за разлика от антителата, е много по-трудно да се изследва клетъчният имунитет, следователно не се провеждат масови тестове.
Според специалистите от Националния медицински център по хематология, има все повече доказателства, че много, особено лесно и безсимптомни пациенти, не развиват антитела, но присъстват Т-клетки.
„Проучванията показват, че след шест месеца значителна част от болните имат значителен спад в броя на антителата, а при някои изчезват напълно. Отговорът на Т-клетките потенциално трае много по-дълго“, коментира Алексей Титов, служител в лабораторията по трансплантационни имунологии на Националния център за медицински изследвания по хематология.
Новият Corona-T-тест се основава на доказания метод ELISPOT за откриване на Т-клетки, отговарящи на вируса. За анализ от периферната кръв се изолират живи лимфоцити, които се инкубират с фрагменти от коронавирус при стерилни условия в продължение на 16-18 часа. Ако клетките от тестовата проба вече са имали контакт с антигена, те се активират и започват да произвеждат гама-интерферон. След специални манипулации, включително измиване от клетки и оцветяване, върху субстрата се образуват петна от тези Т-лимфоцити, които вирусът е разпознал. Техният брой се отчита с помощта на брояч и се сравнява с праговата стойност.
„Нашето ноу-хау е специфичен набор от фрагменти от коронавирусни протеини, които ние внимателно подбираме, като отрязваме тези, които могат да дадат фалшиво положителна реакция на Т-клетките“, каза Алексей Титов, „Тези тестове ще могат да потвърдят факта на минала коронавирусна инфекция при спорни случаи. а също така да се използва за оценка на ефективността на ваксинацията.“
От НМИЦ по хематология отбелязат, че тестовата система ще се използва не само за изследователски цели – на 5 юли разработката ще бъде достъпна за широк кръг и всеки ще може да тества клетъчния си имунитет.
2 Отговори
[…] Нов Corona-T-тест ще открива Т-клетки у преболедували от Ко… […]
[…] Нов Corona-T-тест ще открива Т-клетки у преболедували от Ко… […]