И преди, и по време на епидемията имаме проблем с лечението на хрoчнично болните
„Каквато и ще епидемия да беше минала през България, ние имаме сериозен проблем с лечението на хроничните незаразни заболявания. И преди това бяхме на първо място по смъртност, без да имаме COVID епидемия. Това каза зам.-председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов пред БНР по повод анализа за високата смъртност през 2020 г. у нас, направен от НЦОЗА.
„Eстествено статистиката потвърди точно това, което се казваше в началото, че най-уязвимият контингент от нашето население ще бъдат хората с хронични заболявания, тъй като у нас липсва превенция и профилактика.“ – допълни д-р Брънзалов.
Лекарят сподели, че лично той е успял да обхване в практиката си почти всички, хронично болни пациенти, които е трябвало да бъдат ваксинирани. „Няма никакви усложнения при поставените от мен ваксини, а те не са малко, стотици са на моите пациенти, няма значение с коя ваксина – имам опит с всичките. Няма никакви усложнения. Усложненията, които се цитират, че се получават от ваксините, те са в пъти по-изразени, ако даденият пациент заболее“, каза д-р Брънзалов.
По думите обаче българите не желаят да се ваксинират, въпреки че са им създадени всички условия за това. „Повече не знам какво може да се направи. Абсолютно на всеки общопрактикуващ лекар, ако при него пациентите са пожелали да се ваксинират, могат да се запишат и да си изберат ваксината и да им се определи час, в който тя ще бъде осъществена. Вече не знам какви възможни пунктове работят, за да има колкото се може повече ваксинирани българи, но за съжаление, не се получава и аз за себе си нямам никакво обяснение за това“, каза д-р Брънзалов.
Доклад: Лошо управление на здравеопазването преди и по време на кризата
„По принцип най-удачно работи един ваксинационен план, когато имаме спад на заболеваемостта. Ние започнахме ваксинирането на населението, когато имахме пик на заболеваемостта. Нямахме избор, защото няма друго лечение, няма друго оръжие против инфекцията. И естествено тогава рисковете са много по-големи, защото пациентът може да бъде в инкубационен период и при поставяне на първата игла и до периода, в който трябва да бъде поставена втората – да развие симптоми на заболяването, защото то вече е напреднало, а той няма изградени антитела. Сега моментът е изключително благоприятен да можем да поставим повече ваксини“, допълни д-р Брънзалов и подчерта, че точно лятната ваканция е и времето, в което да се имунизират подрастващите от 12 до 15 години.
„Децата по-леко прекарват коронавирусната инфекция, но много интензивно я разнасят, тъй като заразяват други по-възрастни хора – баби, дядовци, които пък имат хронични заболявания“, каза още той.