Реваксинирането – необходимост или търговия
Поради променливостта на SARS-CoV-2, производителите на антикоронавирусни ваксини твърдят, че дори когато пандемията бъде преодоляна, ще са необходими допълнителни, вероятно годишни, ваксинации за поддържане на обществения имунитет. Разбира се, в интерес е на компаниите, които са инвестирали огромни суми в разработването на ваксинални препарати, за да поставят ваксинацията „в течение“. Но за крайните заключения е далеч – необходими са изследвания на имунитета след ваксинация, пише RGRU.
Преди да се декларира необходимостта от реваксинация, е необходимо да се проучи продължителността на дългосрочния имунитет. Александър Гинцбург, ръководител на НИЦЕМ „Гамалея“, многократно е изразил убеждението си, че нашият „Sputnik V“ ще защитава поне две години. И наскоро той засегна икономическата страна на проблема, като обясни, че ако ваксината „Гамалея“ наистина осигурява защитен ефект за по-дълъг период от другите, това ще даде на производителите на „Sputnik V“ големи предимства. Много е възможно да е така. Например кметът на Москва Сергей Собянин, който беше ваксиниран преди година, обяви онзи ден, че все още има висок титър на антитела срещу „короната“.
Но, разбира се, подобни предположения и отделни факти трябва да бъдат подкрепени от резултатите от изследванията. „Проучването на времето за задържане на клетъчния имунитет след ваксинация със „Sputnik V“ ще помогне да се спестят много държавни средства“, казва Гунцбург и уточнява, че ако се докаже, че ваксината „Sputnik V“ защитава 2-3 години, а чуждите ваксини за много по-кратък период, тогава това ще бъдат продукти с несъразмерно качество.
В същото време фармацевтичните компании настояват, че ще е необходима реваксинация. И така, Moderna обяви, че работи по подобрена ваксина – като се вземат предвид мутиралите щамове. Правителствата на развитите страни също се подготвят COVID-19 да стане сезонен и ваксинации ежегодно. САЩ планират да складират бустери, а ЕС, Великобритания и Израел вече поръчват нови пратки с ваксини за в бъдеще, предаде Ройтерс.
Мнението на Гунцбург се споделя от редица известни учени. В интервю за Ройтерс повече от дузина експерти заявиха: има все повече доказателства, че първата глобална ваксинация може да осигури надеждна защита срещу оригиналния вирус и неговите вариации, по-специално „британски“, „южноафрикански“, “ Бразилски „.
„Все още не виждаме данни, които да ни позволят да решим дали ще са необходими бустер дози“, казва Кийт О’Брайън, директор на Департамента по имунизация, ваксини и биологични препарати на СЗО. Между другото, СЗО натрупва данни за ефективността от всички използвани ваксини и когато е необходимо, там ще бъдат изготвени препоръки за промени в програмите за ваксинация.
Руските здравни власти одобриха поставянето на бустерни дози ваксина 6 месеца след първата COVID имунизация, предаде Асошиейтед прес. Министърът на здравеопазването на страната Михаил Мурашко заяви на среща на правителството, че министерството е издало насоки, които позволяват ваксиниране на оздравелите от COVID половин година след възстановяването, а на ваксинираните – поставяне на бустерна доза 6 месеца след първата ваксинация.
Дискусия за необходимостта от ежегодни ваксинации срещу COVID-19, защото са заложени милиарди долари. В същото време производителите на ваксини подкрепят идеята за редовни бустер ваксинации. Изпълнителният директор на Pfizer Алберт Бурла каза, че хората „вероятно“ ще се нуждаят от бустер доза на всеки 12 месеца – подобно на годишния грип. От своя страна главният изпълнителен директор на Moderna Стефан Бансел заяви, че компанията планира да произведе модифицирана ваксина, предназначена да предпазва от „африканския“ щам до есента. Компанията също така вярва, че ще са необходими редовни бустер дози.
„Няма нула доказателства, че това е така“, възрази бившият директор на Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията д-р Том Фридън. Според него все още е напълно неуместно да се говори за необходимостта от реваксинация.
Някои здравни експерти обаче твърдят, че производителите на ваксини са прави и наистина е необходимо да се планират предварително бустер ваксинации, за да бъдат напълно въоръжени, ако възникне необходимост.
В същото време, според последните изследвания, проведени в Израел и някои други страни след резултатите от ваксинационната кампания, ваксинирането с ваксина Pfizer остава ефективно в продължение на шест месеца след втората доза и предпазва от мутанти, разпространени по целия свят. Все още няма подобни проучвания върху други ваксини, но като цяло данните са обнадеждаващи.
Със сигурност дискусията ще продължи, защото са заложени милиарди долари. Същият Pfizer прогнозира продажбите на своята ваксина тази година в размер на 26 милиарда долара и не крие надежди, че лекарството ще остане бестселър, един от основните източници на приходи за компанията, пише Ройтерс Според американската компания IQVIA Holdings глобалните разходи за ваксини COVID-19 и бустерни инжекции могат да достигнат 157 млрд. Долара до 2025 г.
Лондон се надигна против антиковид мерките
И още една забележка. Парадоксално е, но вярно: колебанието на населението в страни, където това е възможно, може да доведе до необходимостта от многократни ваксинирани, но мнозина не, и недостиг на ваксини в други страни. Инфекциозите обясняват: в условия, когато част от популацията е ваксинирана, а част не, възможностите за образуване на нови, по-устойчиви на отговора на антителата, вариации на вируса се увеличават с мутации. И тогава – да, наистина, човечеството ще се нуждае от нови, подобрени ваксини и многократни ваксинации. С всички последващи финансови последици.
1 Отговор
[…] Реваксинирането – необходимост или търговия […]