Вариант „Делта“ – известното досега
Все още неотдъхмали от поредната вълна на коронавируса SARS-CoV-2, ето че се появи нов негов вариант, наречен делта (B.1.617.2). Вирусът бе открит за първи път през декември 2020 г. и анализаторите твърдят, че е 60% по трансмисивен от предшествениците си.

Пет най-важни факта за варианта „Делта“
- Не знаем къде точно е възникнал B.1.617.2 за първи път. Вариантът на вируса се нарича индийски, само защото там е декодиран неговият геном и активното му разпространение започва от тази страна.
- Делта не е уникален, той е само един от вирусните варианти, които са от значение за медицинската общност. По-специално, той има двама братя, B.1.617.1 и B.1.617.3, които също могат потенциално да причинят големи огнища на инфекция.
- Новият вариант на вируса е много по-заразен от тези, които са широко разпространени по-рано, включително сензационната алфа (B.1.1.7) от Обединеното кралство.
- Делта може ефективно да заблуди имунната система. Освен това говорим както за естествен имунен отговор, така и за ваксина. Ваксинациите все още действат, но не толкова добре, колкото срещу китайските и британските вируси. За надеждна защита срещу тежко протичане на заболяването, сега е необходимо да се въведат две дози от ваксината.
- Все още не е известно дали новият вирус е по-смъртоносен, все още няма такива данни. Но според първичната статистика той е виновен за повече хоспитализации.
Вирусите постоянно мутират, натрупвайки различни промени в своя геном, много от които са полезни за самите вируси. Например, те подобряват способността си да атакуват човешките клетки и да се размножават. Вариантите на вирус се определят като определени комбинации от мутации, които вирусът е натрупал в себе си.
Какво е специалното при новия вирус?
Делта вариантът принадлежи към най-често срещаната линия В на коронавируса на SARS-CoV-2 днес и съчетава 18 мутации (включително 2 делеции), 7 от които са в S-протеина, който е отговорен, наред с други неща, за вируса способност за заразяване на човешки клетки.
В същото време учените отбелязват, че Делта е лишен от промени, които обикновено са свързани със способността да се избягват неутрализиращите антитела, които предпазват тялото от нашествие на врага. Добрата новина е, че имунитетът срещу covid, включително този, получен след ваксинация, все още е активен и предпазва от делта.
По-инфекциозен ли е „Делта“?
Учените не се съмняват, че Делта може да се предава от човек на човек по-бързо и по-ефективно от други възможности. Първото доказателство е бързото му нарастване в световен мащаб: в Обединеното кралство, където действията му се наблюдават отблизо, той отдавна е надминал варианта Алфа, отговорен преди за повечето случаи на заболяване. Днес преносният му капацитет се оценява на 1,5 пъти по-висок.
В Санкт Петербург, където се провежда мащабен мониторинг на разпространението на различни варианти на коронавирус, Делта вече представлява около една трета от всички проби с декодиран геном.
В полза на увеличената предаваемост на B.1.617.2 говорят и мутациите в него. Новият вариант на вируса съдържа 2 замествания (452R и 478K) в S-протеина, които според експерти значително повишават неговата инфекциозност.
Разпространение на вируса не винаги зависи от себе си. Хора играят голяма роля в причиняването на големи огнища. Например честотата често нараства, когато малък процент от хората работят от вкъщи и няма мерки за ограничаване на епидемията.
По-тежко ли ще протича сегашният ковид?
За съжаление засега не знаем почти нищо за това. За да съберат достатъчно информация за хода на заболяването, причинено от Делта, лекарите се нуждаят от време, а оперирането със съотношението болни и възстановяващи се прави малко – хората се разболяват много по-бързо от възстановяването.
Във Великобритания индийският вариант на вируса е свързан с повишен риск от хоспитализация, но засега това е само груба оценка (броят на хоспитализациите може да се увеличи поради нарастващия брой заболявания, а не поради повишената патогенност на патогена). И е твърде рано да се говори за по-висока смъртност от делтата.

Новият „индийски вариант“ и новите безспокойства – какво знаем засега
Има ли нови симптоми?
В обществето пространство се говори, че Делта причинява нови симптоми или не причинява тези, които вече са известни. Например данните от проекта ZOE, който събира симптомите на хора, регистрирани в специално приложение, предполагат, че новите случаи на заболяването са по-скоро като обикновена настинка. Няма обаче научни публикации, които да потвърждават това. Според CDC (Центрове за контрол и превенция на заболяванията, САЩ), симптомите на covid започват да се появяват 2-14 дни след инфекцията и могат да включват (според MedPortal):
Често срещащи се:
- треска или студени тръпки
- кашлица,
- назална конгестия и/или хрема
- умора,
- мускулна болка,
- главоболие,
- загуба на вкус или мирис,
- възпалено гърло,
- задух,
- конюнктивит.
Срещащи се:
- обрив между пръстите на ръцете и краката,
- суха кашлица,
- обща слабост и слаби мускулни болки,
- загуба на обоняние и вкус,
- гадене или повръщане
- диария.
Редки:
- загуба на апетит,
- болки в корема,
- диария,
- гадене, раздразнителност,
- безсъница,
- гърчове и припадъци.
Работят ли ваксините?
Известно е със сигурност, че ефективността на съществуващите ваксини срещу делта е по-ниска, отколкото спрямо предишните варианти на вируса. Голяма грешка обаче би било да се говори за безполезност на ваксините.
Във Великобритания, където, както и в Русия, населението е имунизирано с аденовирусно лекарство (произведено от AstraZeneca), е показано 15-20% намаление на защитата след първата доза, но пълният курс на ваксинации все още предпазва от болестта много добре (тук разликата е в ефективността на имунитета не надвишава 6%). И най-важното е, че ваксинацията все още предотвратява тежки инфекции.
Все още няма много информация за това колко е ефективен руският Sputnik срещу индийския вирус. Предварителните данни показват 2-4 пъти намаляване на нивото на свързване на ваксиналните антитела с делта в сравнение с други варианти. Това означава, че имунизацията със Sputnik-Light (една доза от ваксината) сега е по-малко предпочитана от прилагането на две ваксинации.
Как да разбера с какъв вирус съм инфектиран?
Във Великобритания стандартните търговски PCR тестове позволяват откриването на новия делта вирус. Това стана възможно благодарение на факта, че тестовете там регистрират присъствието на три гена на коронавирус в пробата, докато британската версия има само 2 от тях, а делтата има и трите.
В България това може да се случи в опрделени лаборатории, в които може да се декодирате неговия геном.

Ще пробие ли „индийският вариант“ваксините
Какво следва?
Днес е ясно, че делтата не е последната изненада, която коронавирусът подготвя за човечеството. Учените постоянно намират нови варианти на вируса, някои от които съдържат полезни мутации и потенциално могат да причинят големи огнища на болестта. Например, наскоро бе идентифициран вариант с делта плюс (AY.1) със заместващия K417N, съдържащ се в няколко други обезпокоителни. Значението на това откритие все още е неизвестно; понастоящем случаи на инфекция с AY.1 са регистрирани в Индия, Полша, Великобритания, Португалия, САЩ и няколко други страни.
Трябва ли да направя нещо по въпроса? Разбира се, на първо място, страховете на лекарите са свързани с евентуално намаляване на ефекта от ваксините, които предпазват добре от стари щамове, но може да се окажат безполезни срещу нови. Следователно идентифицирането на подозрителни варианти на коронавируса трябва естествено да бъде последвано от работа по създаването на нови ваксинални препарати. И е в ход. Екипът за разработка на Sputnik V например вече обяви в Twitter за скорошното пускане на бустер ваксина, адаптирана за по-добра борба с делтата (експертите обаче посочват, че това може да отнеме месеци). Така че, въпреки факта, че вирусът е с една крачка напред, рано е да се губи духа.
2 Отговори
[…] Вариант „Делта“ – известното досега […]
[…] Вариант „Делта“ – известното досега […]