Алергиите – една пренавита пружина
Когато говорим за алергии, ние говорим за една пренавита пружина. Алергията представлява едно състояние на пренапрегнатост на имунната система, на свръхреактивност към нещата, които са около нас. Това каза алергологът проф. Тодор Попов пред Bulgaria ON AIR и уточни, че не говори само за България.
Що се отанася до съчетанието ковид-члергии„От началото на пандемията от COVID правим грешка след грешка. Ние продлжаваме да се учим. Има твърде много неща, които в началото се възприемаха по един начин, а след това се оказа, че не сме го правили точно както трябва“, заяви проф. Попов.
Според проф. Попов ваксините срещу COVID сами по себе си не можели да предизвикат алергия към нещо друго. Веществата в самите ваксини обаче може в много редки случаи да предизвикат алергична реакция.
„И това е нещо, което не е абсолютно. Има много индивидуални неща в медицината. Ние сме свикнали да говорим, че една мярка става за всички, а не е така. Затова имаме персонализирана, холистична медицина“, каза проф. Тодор Попов.
Той съобщи, че по време на пандемията той е работил с много пациенти, които са се разболели от COVID-19, самият той се е разболял, но не е забелязал нещо характерно по отношение на алергиите.
„Има една кашлица, която остава, но тя не е алергична – тя е като зимните кашлици от вирусна инфекция. Може да продължи 2-3 месеца и се превръща като хронична. Но това не означава, че е сериозен проблем сравним с миокардитите, например“, поясни алергологът.
„Запушеният нос, болното гърло и кашлицата са допирните точки между вируса и алергията. При алергията има пик сутрин, когато през прозореца може да влязат много полени, а при вируса нещата са изравнени, достигат пик, минават през плато и плавно се снижават. Това, което е характерно за него е неговата продължителност. Човек боледува две-три седмици и това води до различни усложнения“, допълни още проф. Попов.
По отношение на COVID и взаимодействието му с алергиите, проф. Попов препоръчва да не се приемат медикаменти, които повишават имунната система.
„Прието е, че трябва да повдигаме нивото на имунната си система по време на вируси. А от това печелят основно производителите. Когато говорим за алергия, имунната ни система е като пренавита пружина – има свърхнапрегнатост и свръхреактивност към нещата около нас. Не можем да твърдим, че с това, с което „повдигаме“ нивото на защита на имунната си система, си правим нещо добро по отношение на алергиите“, изтъкна алергологът.
Той препоръча да се възползваме от лятото за „зареждане на батериите“. И обясни защо след излизане от морето трябва да си вземем душ.
„Когато влиза човек в морската вода, той влиза в коктейл от органични вещества и когато излезе, тези неща, които са полепнали върху кожата, засъхват под влияние на ярките слънчеви лъчи и действат като катализатор“, каза още проф. Попов и предупреди да не прекаляваме с употребата на слънцезащитни продукти.
Все още сме в пиковия период на сезонните алергии. „С изместването на топлото време все по-близо към зимните месеци този период продължава от март до юли. Между юли и август е относително тих период по отношение на респираторните алергии. В края на август се проявява алергия към привнесен от Северна Америка полен. И откъм алергии, и откъм полени лятото е хубав период и можем да се заредим“, каза проф. Попов.
Алергологът посочи, че има различни механизми проявите да бъдат поставени под контрол. Най-добрият вариант е човек да избягва нещата, които му създават проблем.