Един човек може да управлява една болница не повече от 4-8 г.
„В България има хора, които управляват една болница повече от 20 години. По теорията на мениджмънта оптималното време, в което един човек може да заема една управленска длъжност е от 4 до 8 години. След това той започва да пречи и на себе си и на структурата. Трябва да се въведе мандатност по отношение на управлението на болниците“. Така заяви зам.-министърът на здравеопазването д-р Димитър Петров коментира проблема с т.нар. „вечни директори“, в интервю пред Нова телевизия.
Д-р Петров коментира финасовото състоянаие на в Национална специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания. „Конкретни проверки не сме направили, но тя е в много тежко финансово състояние. Генерира в продължение на години загуба и дефакто е декапитализирана.“
Зам.-министърът беше категоричен, че директори, които са управлявали зле лечебно заведение, не трябва да бъдат допускани до конкурс. „Трябва да се въведе нещо като атестация и ако тя е отрицателна, трябва да бъде приключен договора на директора и да се обяви нов конкурс. Ако има добри резултати, може да му се удължи мандата“, каза д-р Петров.
По думите му поради тази причина ще бъде обявен нов конкурс за целия Съвет на директорите на лечебното заведение.
Д-р Петров съобщи, че вече е обявен нов конкурс за ръководство на МБАЛ „Св. Анна“ – Варна, като след конкурса ще има събрание на акционерите в болницата. „Там имаме много сигнали за лошо управление, проблеми в лечебната дейност и лошо отношение към персонала“, каза той.