Кацаров категоричен: Методиката за „първа линия“ трябва да се промени
Българското здравеопазване не се нуждае от чудо, а от по-добра организация. Така започна коментара си в ефира на БНТ служебният здравен министър д-р Стойчо Кацаров.
Д-р Кацаров изрази увереност, че за краткия си мандат, той и екипът му, са дали посоката в която трябва да вървят промените. Останалото е въпрос на време и желание.
„Много са нещата, които могат да бъдат променени. В моя кратък мандат това няма как да се случи, но се опитах заедно с колегите от Здравната каса и Лекарския съюз да дадем посока. Посока в това да се премахнат ненужните изисквания, да се премахнат лимитите, да се овласти пациента, да се включи пациентът в контрола на медицинските дейности и по този начин той да стане важният човек в системата. В тази посока трябва да са промените“, заяви министърът на здравеопазването.
По повод бонусите за работа на „първа линия“, министър Кацаров сподели, че самото понятието „първа линия“ е много широко и в него могат да бъдат обхванати хора, които не са медици и не са се срещали с болни от вируса. Там нещата трябва да се променят, категоричен бе той. Според него допълнителни средства трябва да се дават за медиците, които действително се срещат с вируса. Извън тази категория по думите му остават част от работещите в РЗИ, както и част от спешните медици. Според мен трябва да се направи по-добра оценка, каза той, като допълни, че отговорността за преоценката на методиката трябва да е на БЛС и НЗОК и по въпроса вече се работи.
Според министъра бонусите се изплащат по лоша меродика, която не гарантира, че срещу парите стои свършена работа.
От думите му стана ясно, че се търсят средства от икономии от всички министерства, за да се изплатят сумите за работещите на първа линия за месец май.
Той отрече да се обсъжда вариантът допълнителното възнаграждение да се дава само на ваксинираните медици, но определи въпроса като резонен и допълни, че едва 20-25% от медиците у нас са ваксинирани, а това не е добре. В много страни ваксинирането е свързано с възможността за работа.
Министър Кацаров подчерта, че България е в момента е в т.н. зелената зона, сред страните с най-ниски показатели по отношение на разпространението на вируса, но това не означава, че епидемията е овладяна, и не бива да ни успокоява.
„Ние нямаме пълен контрол над разпространението на инфекцията, вече регистрирахме появата на индийския щам в България. Ако този процес продължи, не можем да изключим вълна и през лятото“ , каза той и добави, че единственият начин да се предпазим е ваксинацията и лятото е много подходящ период за това.
Д-р Кацаров подчерта, че балансът е много труден и една нова вълна на епидемията може да ни върне в позицията от пролетта и да сложи край на туристическия сезон. Поради тази причина и се действа много внимателно с премахването на всички ограничителни мерки, обясни той и посочи, че това може да стане само ако хората се ваксинират масово. „Ваксинираме се и махаме всички ограничения. В противен случай рискуваме нова вълна и тогава не само ще сложим маски, а може да се наложи да се затваря отново“, заяви министърът.
Условие за падане на повече мерки по думите му ще е и по-голям имунизационен обхват сред възрастното население. Възможно е да се разшири обхватът на хората, които се движат без маски, но на този етап не може да се каже кога, стана ясно още от думите му.
Той подчерта, че никога не е бил антиваксър и определи ваксините като едно от чудесата на медицината. Според него ниският процент на ваксинация у нас се дължи на липсата на добра информационна кампания за ваксините. В тази връзка той припомни решението си да трансформира ваксинационния щаб в разширен съвет към министъра с цел обществото да се убеди за ползите от тях.
Част от въведените в отговор на епидемията мерки по думите му не са били последователни и логични. Сега се опитваме да поставим това на здрава основа, да обвържем мерките със заразяването, обясни той. Идеята е те бъдат свързани с броя на заболелите, като се определят предварително, и хората да имат предвидимост.
Запитан дали би се извинил за нещо, д-р Кацаров призна, че в началото може би е подценявал проблема с вируса. „Не мисля, че има нещо, за което да се извинявам. Никога не съм бил против ваксинацията. Винаги съм смятал, че мерките може да се прилагат много по-добре и кризата да се управлява много по-добре“, заяви той. Д-р Кацаров припомни и изискания от него анализ за причините за високата смъртност от COVID у нас.
За проверките в болниците д-р Кацаров за пореден път заяви, че ако се открият нарушения, ще бъде безкомпромисен.
Конкретно по отношение на трансплантациите той заяви, че за миналата година в страната е имало само 2 трансплантации от трупни донори (най-вероятно д-р Кацаров визира двете бъбречни трансплантации от трупен донор през изминалата година – бел. ред.), а е нужно да имаме над 50 донора годишно. Обсъждат се промени в Наредбата за трансплантации с цел да се подобри трансплантационният процес по отношение на донорството.
Има организационни проблеми, които трябва да бъдат коригирани, каза той. За пример д-р Кацаров даде подредбата в листата на чакащите за трансплантация, която по думите му е ставала без правила. Първото нещо е да убедим хората, че повече такива злоупотреби няма да бъдат допускани, подчерта той в коментар за случая в болница „Лозенец“.
На въпрос дали би останал на поста, той отговори: „Бих останал само ако има съгласие да се извършат реформи такива, каквито аз ги разбирам. Ако има съгласие, бих останал. В никакъв друг случай.“