ИА „Медицински надзор“ започва проверка по случая с починалото 15-годишно момиче в Сливен
Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ ще направи проверка в болницата в Сливен след смърт на дете, която предизвика напрежение в града, информира bTV.

15-годишнaта Зейнеб починала преди 5 дни след няколко дневно лечение в МБАЛ – „Ив. Селимински“ – Сливен.
Момичето е постъпило с оплакването болки в кореме, било изпратено за консултация с хирург от личния лекар. Приемната диагноза е „Гадене и повръщане“.
Според родителите детето им не е било оперирано навреме. Те твърдят още, че официално няма диагноза, а в болничния лист е записано, че има болки в корема, гадене и повръщане. Бащата твърди, че от сряда до неделя не са положени никакви грижи за детето. „Осем системи са ѝ ударили, както и упояващи лекарства – те я умориха“, заяви той.
По време на престоя в болницата момичето е имало периодични болки, направени са му изследвания, консултирано е неколкократно с хирург и в последния ден е решено да бъде преведено за оперативна интервенция. В отделението са проведени необходимите консултации. „Това е едно голямо момиче с наднормено тегло, на 15 години то тежи 115 кг. Лекувана е с антибиотици, с обезболяващи. Симптоматично лечение има, има данни за възпалителна активност“, обясни д-р Люба Бъчварова, началник на детското отделение към МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ в Сливен.
Д-р Хрисант Хрисантов, заместник-директор на болницата, обясни, че детето няколко пъти е консултирано с хирург, отхвърлен е „остър хирургичен корем“, след което на 20-ти юни се е влошило. „Взето е решение за превеждане в хирургия за оперативна интервенция, но е починало в скенера“, допълни той. Подробности ще станат ясни след извършването на аутопсията, каза още медикът. Запитан дали има грешка в работата на лекарите, той обясни пред БНТ, че късно е взето решение за хирургично лечение. „Грешка не бих казал, но е закъсняло лечението“, посочи д-р Хрисантов.
Близките на детето протестираха пред болницата, а бащата се обърна към министъра на здравеопазването да нареди проверка в здравното заведение.
Случаят беше коментиран и от председателя на БЛС д-р Иван Маджаров. „Всеки, който влезе в болница, започва своя път там с начална диагноза. Няма случай, в който да няма начална диагноза“, заяви той пред bTV в отговор на твърденията на близките, че детето е лекувано, без да му е поставена диагноза. Той посочи, че са направени множество изследвания, търсена е причината и точната диагноза.
Той поясни, че диагнозата е окончателна, когато се приключи пътят на пациента в болницата – при изписването. Затова в документите има начална и крайна диагноза. Предполагам в документите ще се види, със сигурност има диагноза, която няма как да коментирам, заяви д-р Маджаров.
Запитан дали органите на съсловната организация ще се сезират по случая, той заяви, че комисията на БЛС никога не се сезира преди завършване на официалната проверка. „Компетентните органи по специалността трябва да се произнесат, да направят преглед на цялата документация, патоанатомичната обсервация дава отговор на много въпроси“, разясни председателят на БЛС. По думите му до няколко дни ще са ясни резултатите от вътрешната проверка, а на ИАМН вероятно ще са нужни 10-15 дни.