Пациентските организации „контрольор“ при трансплантациите
Предложенията за нормативни промени в работата на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ са внесени в Министерството на здравеопазването и ще бъдат публикувани скоро за обществено обсъждане. Това заяви пред БНР изпълнителният директор на „Медицински надзор” д-р Георги Христов. Промените са предложени във връзка с констатираните злоупотреби при трансплантации в болница „Лозенец“.

Eкспертни съвети от лекари специалисти, посочени от лечебните заведения да извършват оценка и подредба на кандидатите за трансплантация при всяка ситуация на трупно донорство, предлага ИАМН. „В тяхната работа задължително ще участва представител на пациентските организации, като по този начин ще се гарантира прозрачността и обективността на процесите и ще се изключи възможността за субективна преценка или опити за влияние. Тези решения ще бъдат отразявани в нарочен документ за всяка конкретна ситуация. Запазва се правото на всяко отделно лечебно заведение дали да извърши или не трансплантацията“, каза д-р Христов.
Той подчерта, че причината за това е, че трансплантационните екипи притежават целия опит, знания и умения за това доколко един пациент е подходящ в конкретния момент да се подложи на такава голяма операция. „Целта на промените е да постигнем оптимално съчетание между административния алгоритъм на оценка и медицинската експертиза. Следва да се регламентира нормативно набор от документи, които чужд гражданин, който иска да му бъде направена трансплантация у нас, трябва да представи. Той ще трябва да докаже и произхода на средствата. Ще трябва да се доказва родствената връзка, тези документи ще бъдат представяни допълнително и ще се изисква официално потвърждение от държавата, от която са донорът и реципиентът“, уточни директорът на ИАМН.