Десет стъпки да се справите с кърлежа
За ухапването от кърлежи е написано толкова много, но независими от това, винаги, когато се срещнат с проблема, хората се притесняват, изпадат в паника и не знаят как да действат.

Препоръчваме ви 10 стъпки, които ще ви помогнат да се справите сами!
- Споменте си кога и къде сте го прихванали. Продължителността на контакта с паразита е пряко свързана с риска от инфекции, поради което е важно кръвопиецът да се отсрани възможно най-скоро. Нашата стратегия ще ви е от полза, ако смятате, че кърлежът се е завил в кожата ви преди повече от 36 часа.
2. Разгледайте внимателно тялото за други кърлежи. По-често те се впиват в окосмената част на главата, в областта на слабините, задколянната ямка, подмишниците. Гледайте внимателно, за да не пропусните по-малките кърлежи.
3. Ако кърлежът се е впил отдавна, а най-близкият медицински е на не повече от час растояние, тогава незабавно тръгнете към него. Но ако е далеч, ако ще се наложи да чакате дълго, опитайте да се справите сами.

4. Ще ви трябват: антисептик (например йод), инструмент за хващане на кърлежа (конец, пинсета с остри рубове, специална кукичка за отстраняване на кърлежи – прилича на приспособление за вдяване на игли и с нея се работи много лесно.) гумени ръкавици (или найлонова торбичка) за защита от съпрекосновение с кърлежа, понякога помощник (ако паразитът е на неудобно място).
5. Не докосвайте кърлежа с ръце, не го поливайте със спирт или масло, не правете опит да го изгорите със запалка или друго! Това само ще увеличи вероятността подразненият паразит да отдели повече потенциално опасна слюнка във вашата кръв.
6. Действайте уверено и внимателно в същото време. Хванете кърлежа с инструмента, с който разполагатеза – конец или пинсета – и захванете паразита възможно най-близо до главата. Размърдайте го внимателно и го изтеглете! Не е необходими да правите опит да го въртите или усуквате! Дезенфекцирайте мястото!
7. Унищожете кърлежа, без да го докосване с голи ръце. Най-добрият начин е да поставите между листа на хартия и да го смачкате с подходящ тежък предмет, а след това да го изгорите. Не хвърляйте живия кърлеж в канализацията – тонй може дълго време да сотане жив в тази среда. Дали да занесете кърлежа в лабораторията за изследване? – Въпрос на ваш избор.

8. Ако главата на кърлежа или хоботът са останали в тялото ви, има два възмони пътя. Ако мисълта, че част от паразита е в тялото ви, ви тревожи, обърнете се за медицинска помощ, ако не – потърпете, докатп тялото ви само отхвърли натрапника.
9. Ако живеете в район, в който има кърлежов енцефалит и не сте ваксинирани, обърнете се към лекар! Профилактиката срещу борелиоза се прави, ако паразитът е останал в тялото ви повече от 36 часа, и на лица над 8 години, за деца под 8-годишна възраст, решава лекарят.
10. Следете за здравето си! Повишаване на температурата, зачервяване на мястото на ухапването, подуването на лимфни възли, симптоми на ОРВИ, обостряне на хронична заболявания 2-3 месеца марка на ухапването, изискват спешно посещение при лекар.

2 коментара
[…] Десет стъпки да се справите с кърлежа […]
[…] Десет стъпки да се справите с кърлежа […]