БЛС с конкретни предложения за заплащането за работа на „първа линия“
БЛС предлага медиците на първа линия да получават 144 лв. за 12-часово и 96 лв. за 8-часово дежурство – т.е. за 15 смени по 12 часа лекарите ще получават 2160 лв месечно. Това предложение се съдържа в писмо, изпратено до министъра на финансите, на здравеопазването и до председателп на НЗОК.
Писмото е в отговор на искането на НЗОК БЛС да излезе с предложение във връзка с тпадане на заплащането за работа на „първа линия“.
Във връзка с промяната на методиката за доплащане на 85% НУР, БЛС настоява да бъде поставен минимален долен праг на отчетена за месеца дейност – 50% от базовата стойност на дейността.
Право да получават доплащане за работа в неблагоприятни условия получават само тези изпълнители на ПИМС, СИМС, МДД, дентална и болнична помощ, които са отчели стойности за съответния месец на 2021 г. не по-малко от 50% от определената базисна стойност.
Конкретната стойност се изчилява като разлука между 85% от базисната стойност на дейността за 2021 г. и стонността за отчетената дейност за месеца, копто не бива да е под 50% от базисната.
Лечебни заведения за спешна помощ, които имат договор с НЗОК и са реализирали разходи повече от 85%, имат право да кандидатстват за завишаване на сумата за работа в НУР до 100%.
Лекарският съюз предлага МЗ да превежда от 144 лв. за едно 12-часово дежурство до 2160 лв. за 15 12-часови дежурства, за редовно дежурство – 7 или 8 часа – 96 лв. Лекарите, които са влезли в COVID-отделение, само за да дадат консултация пък ще получават 20 лв. за нея.
Очевидно, колкото повече дежурства са изработени, толкова повече ще са получените средства. Видно е, че по този начин ще се намалят разходите на НЗОК, която няма да заплаща по 1000 лв. на секи, който е имал контакт с болни от Ковид-19, а от друга – работещите изцяло в COVID-отделение, в някои случаи ще получат и двойно повече.
Що се отнася до казаното в отчета на здравния министър д-р Стойчо Кацаров, че „е направен е анализ на състоянието на изпълнението на бюджета на Министерството на здравеопазването и наличните средства за плащане. Установено е, че бюджетът за плащания на лекарите и лечебните заведения във връзка с извънредната епидемична обстановка е бил планиран до средата на месец май от предишното правителство. То отказа да внесе в Народното събрание искане за актуализация на държавния бюджет. Парите са изплащани до този момент без пряка връзка с количеството и качеството на свършената работа по диагностика и лечение на болни с COVID-19, като има множество сигнали за получаване на средства от хора, нямащи нищо общо с лечението. Сегашното правителство е поставено пред свършен факт – без бюджетни средства за заплащане на работещите на първа линия в РЗИ, спешна помощ и лечебните заведения“, от БЛС са на мнение, че това е проблем, в решаването на който трябва да вземат участите както настоящите, така и бившите управляващи.
В продължение на 7-8 месеца, голяма част от лекарите са работи много под капациетета си – без профилактични прегледи, планови операции и т.н., получавали са не повече от 60-70% от нормалните си проходи, така, че редно е да получат подкрепа от държавата ноне още един-два месеца.
Подробно предоложенията в писмото на БЛС може да видите ТУК.