Вероятността случаят „Делта“ да остане изолиран е голяма – пациентът се е самокарантинирал
Няма никакво забавяне при изследването на пробата със заразения с индийския вариант на COVID българин. Това обясни пред БНТ проф. Ива Христова, изпълняващ длъжността директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Както LexMedica News вече информира, робата е получена на 21 април и е секвенирана на 5 май, като изтъкна, че това е дълъг процес и резултатите изискват много време. „В този момент обаче, според световните данни, той излиза неопределен“, разясни проф. Христова. Впоследствие допълнителни изследвания на пробата доказват, че се касае за индийския вариант „Делта“. „Работата е свършена“, каза още тя.
Вероятността случаят да остане изолиран е голяма, защото пациентът се е самокарантинирал, не е имал контакти с други хора, а и самото заразяване не е станало в България. Мъжът се е разболял в периода между двете дози от ваксината на AstraZeneca.
Индийският щам е засечен вече в над 80 страни и „където се търси, се намира“. По-интересно е според нея как ще протече взаимодействието между британския и индийския щам. Индийският се разпространява до 60% по-лесно, очаква се постепенно да набира сила, поясни проф. Христова. Тя даде пример с Великобритания, където след регистрирания спад на случаите на COVID, отново има ръст на заболелите, вследствие именно на индийската мутация.
Ваксините са нашето най-надеждно оръжие, категорична бе тя, като изтъкна, че е нужно да се завърши пълният имунизационният курс. Подценяваме опасността, спадът на заболелите е фалшиво отпускане. Опасността е навсякъде около нас, предупреди проф. Ива Христова. Ние като общество като цяло трябва да се ваксинираме, за да ограничим вируса, заяви тя, като изтъкна, че това е отговорност на всички ни. Директорът на НЦЗПБ изтъкна, че ако позволим вирусът да циркулира още една година, мутациите му от 4 може да нараснат до 14.