Какво знаем за британския вариант
Бързото разпространение на новия коронавирусен вариант доведе до сериозно блокиране в Лондон и югоизточната част на Англия, отмени освобождаванията от Коледа за жителите на Англия, Шотландия и Уелс и принуди редица държави, включително Русия, да наложат забрана за полети с Великобритания, пише BBC News.
Как се случи така, че за няколко месеца вирусът мутира толкова много, че принуди властите да предприемат спешни мерки?
Научен съвет, съветващ британските власти „с известна степен на сигурност“, казва, че новият щам се предава по-лесно от човек на човек, отколкото старите.
Все още е много неясно, защо е така, тъй като новият щам е малко проучен.
Както е известно вирусите постоянно мутират и затова е изключително важно постоянно да следим как се държат.
Защо този нов щам предизвиква безпокойство?
Това, което привлече силно учените са три фактора:
- той бързо измества други щамове на същия вирус;
- мутацията възниква в онези части на вируса, които са от особено значение;
- няколко от тези мутации вече демонстрират in vitro повишената способност на вируса да прониква в клетките.Всичко това заедно предполага, че вирусът може да се разпространи по-бързо.
Последното обаче все още не е доказано. Възможно е бързато разпространение на новия щам да е само защото е на правилното място, в точното време.
„Трябва да извършим лабораторни изследвания. Дали ще чакаме седмици или дори месеци? Вероятно не, предвид настоящите обстоятелства“, професор Ник Ломан от Британската медицинска асоциация за декодиране на генома на новия коронавирус (Covid -19 Genomics UK Консорциум).
Колко бързо сее разпространява?
Новият щам е идентифициран за първи път през септември, а през ноември приблизително 25% от всички инфекции в Лондон са точно с този вариант на коронавирус. И към средата на декември те станаха повече от 65%.
Използвайки резултатите от тестовете, направени в британската лаборатория Milton Keynes Lighthouse Laboratory, учените са можали да видят как този щам започва да доминира в лабораторните анализи.
Математиците се опитват да изчислят поведението на други щамове на коронавирус, за да разберат колко по-агресивен може да бъде нов.
Тук обаче е необходимо да се вземе предвид не само поведението на самия вирус, но и как ще се държат хората.
В Англия бе обявено, че новият щам може да бъде със 70% по-заразен, поради което репродуктивният индекс (който показва дали броят на инфекциите се увеличава или намалява) може да се повиши с 0,4.
Тези 70% бяха съобщени миналия петък от д-р Ерик Фолц от Imperial College London: „Рано е да се правят изводи … но от това, което вече виждаме, се разпространява много бързо, много по-бързо, така че е важно да продължите да го гледате.“ – казва той.
Все още няма конкретика колко по-заразен е Делта вариантът. По непобликувани данни на лаборатории, цифрата мож да е под или над 70%.
„Данните, които са достъпни в публичното пространство, са напълно недостатъчни, за да се направи ясен и безусловен извод, че вирусът е станал по-заразен“, казва професор Джонатан Бол, вирусолог от Университета в Нотингам.
Колко широко е разпространен?
Днес се смята, че този щам или произхожда от пациент във Великобритания, или е внесен от друга държава, където мутациите на коронавирус не се наблюдават особено.
Понастоящем този щамът се среща в цялото Обединено кралство, с изключение на Северна Ирландия, с концентрации в Лондон и окръзите в южната и източната част на Англия. Изглежда, че в други области той не се е вкоренил много добре.
Данните от международния проект Nextstrain, който следи генетичния код на всички вирусни проби от цял свят, показват, че новият щам на коронавируса, регистриран в Дания и Австралия, идва от Великобритания. Холандия също е регистрирала няколко случая на този щам.
Подобен вариант на вируса, регистриран в Южна Африка, има някои от характеристиките на новия щам, но вероятно няма връзка с британския.
Случвали ли са се такива митации и преди?
Коронавиръст мутира. Вирусът, открит за първи път в китайския град Ухан, не е този, който сега се открива по целия свят. Мутиралият щам D614G се появи в Европа през февруари, ставайки доминиращ във всички страни по света. Друг, A222V, се е разпространил в цяла Европа с туристи в Испания това лято.
Какво знаем за мутацията на британския вариант?
В публикувания първоначален препис от анализа на новия щам има потенциално важни промени в 17 характеристики.
Измененияра засягат шип-протеина на шипа – ключът, който вирусът използва, за да „отвори“ вратата към клетките.
Една от мутациите, N501Y, е отговорна за най-важната част на този гръбначен стълб, известна като рецепторен свързващ домен (RBD).
Именно с него шипът първо влиза в контакт с клетъчната повърхност. Всички промени, които ще помогнат на вируса да влезе в клетката, вероятно ще дадат предимство на този щам.
„По всичко изглежда, че това е важна адаптация“, отбелязва професор Ломан.
Друга мутация (заличаване H69 / V70) е била многократно регистрирана, по-специално при заразени норки във ферми в Дания, по време на които малка част от тръна е унищожена.
Изследванията, проведени от професор Рави Гупта от университета в Кеймбридж, показват, че в лабораторни условия тази мутация удвоява инфекциозността на коронавируса.
В хода на същите експерименти учените предполагат, че тези мутации правят по-малко ефективно лечението на пациенти с кръвопреливане от пациенти, които са имали covid.
Откъде произлиза новият вариант?
„Случаите продължават да растат и да растат и това тревожи правителството, тревожи нас, тревожи всички учени“, каза професор Гупта пред Би Би Си.
Този щам е претърпял неочаквано много мутации. Най-вероятното обяснение за това е, че произхожда от пациент с отслабена имунна система, който не е в състояние да преодолее този вирус. Вместо това тялото на този човек се е превърнало в някаква благоприятна среда за мутация на коронавируса.
По-смъртонесен ли става ковидът?
Засега няма доказателства, че това може да е така. Но ситуацията трябва да се държи под контрол. Въпреки това, дори фактът, че броят на заразените се увеличава, може да създаде проблеми в болниците.
Ако новият вариант е по-лесен за приемане, повече пациенти ще се нуждаят от стационарно лечение.
Ще бъдат ли ваксините ефективни срещу новия щам?
Почти сигурно можем да кажем да. Във всеки случай за близко бъдеще.
И трите водещи ваксини в света задействат имунния отговор на организма към съществуващия протеин на коронавирус.
Те настройват имунната система да атакува различните съставки на вируса, което означава, че въпреки че част от тръна е мутирала, ваксините ще продължат да бъдат ефективни.
Коронавирус: учените са идентифицирали гени, от които зависи тежестта на заболяването
Можете ли да получите коронавируса отново? Ами ваксината?
„Ако обаче пропуснем редица мутации, тогава трябва да се притесняваме. Този вирус е потенциално настроен да заобикаля защитата, дадена от ваксината. Той вече е предприел редица стъпки за това“, казва проф. Гупта.
Това може да се случи, ако вирусът мутира толкова много, че ваксината е неефективна и вирусът продължава да заразява хората. И това е може би най-тревожното за новия коронавирус и по-специално за новия щам, показващ, че той е в състояние да се адаптира, за да зарази все по-голям брой хора.
„Този вирус най-вероятно ще може да породи мутанти, които могат да се противопоставят на ваксината“ – такива думи миналия петък завърши презентацията си на професор Дейвид Робъртсън от Университета в Глазгоу.
И тогава се оказваме в същата ситуация като при грипа, когато ваксината трябва редовно да се модифицира.
За щастие, коронавирусните ваксини, които вече получихме, се поддават лесно на такава промяна.
1 Отговор
[…] Какво знаем за британския вариант […]