Инвестициите в здравеопазването до 10% от БВП – предлага АТК
За да се подобри финансирането на здравната система в България, трябва да се увеличат общите инвестиции в здравеопазването до 10% от БВП, за да започне да се намалява разликата със средните сравнителни показатели за ЕС. Това съветва доклад на Здравната комисия на Американската търговска камара у нас, представен вчера.
Американска търговска камара в България дава пет предложения, които биха допринелсли за средносрочните подобрения на здравната система.
Това са превенция, скрининг и иновативна медицина; инициативи за дигитализация; промяна от ИТ-здравеопазване към истинско дигитално здравеопазване; нужда от реална реформа на модела на финансиране на системата и ефективно използване на европейските фондове.
Що се отнася до финансирането на здравеопазването, освен увеличението на общите инвестиции до 10% от БВП, е необходимо увеличение на публичните инвестиции от страна на държавата, за да се намалят разходите за доплащане на пациента за здравеопазване до по-малко от 20% и те да достигнат близо до средното за ЕС. Сред страните от ЕС България се намира на 4-то място по процент на преките доплащания от пациентите с 39.3%, „изоставайки“ само от Кипър, Гърция и Латвия.
Според Камарата годишни разходи за превенция на глава от населението у нас също са по-ниски в сравнение с останалите страни в Европа. За България те са 2,6 от общите разходи за здравеопазване или 34 евро на фона на 89 евро и съответно 3,9% от общите разходи за здраве в ЕС.
Увеличава недостигът на медицински специалисти у нас
Демонополизиране на НЗОК, както и промяна на цялостния модел, който да стъпи на практиките във Франция, Германия, Швейцария, както и създаване на специален Фонд за иновации, чрез който да се гарантира ранен достъп до иновативни лекарства за пациентите, са останалите препоръки на Камарата.
2 Отговори
[…] Инвестициите в здравеопазването до 10% от БВП – предлаг… […]
[…] Инвестициите в здравеопазването до 10% от БВП – предлаг… […]