Отпадането на лимитите е предпоставка за злоупотреби и заплаха за НЗОК
Отпадането на лимитите би довело до злоупотреби и дори би заплашило съществуването на Националната здравноосигурителна каса. Това сподели доц. Атанас Мангъров, който разкритикува и предложените от служебния здравен министър д-р Стойчо Кацаров реформи в здравеопазването.

„Ние ще се върнем обратно в 2015-та година, когато тези лимити бяха въведени поради масово източване на Касата най-вече от страна на паразитни здравни заведения. Тези лимити тогава бяха въведени, защото всички се втурнаха, както се казва на жаргон, да „бичат клинични пътеки“ и Касата беше на път да фалира“.
На пресконференция днес доц. Мангъров препоръча да се раздели заплащането на медицинския труд от стойността на лечението, а възнагражденията да се определя от квалификацията и натовареността. Целта е да се избегнат диспропорциите в заплащането на различни специалности:
„Да се определи от колко лечебни заведения нашата държава има нужда, от колко лекари в тях, сестри и санитари има нужда. На тях да се осигурява достойно възнаграждение и те да бъдат задължени да се натоварват максимално“.
Той коментира предложението за намаляване на цените на клиничните пътеки. Това, според него, няма да доведе до нищо, тъй като няма разделение на заплащането на медицинския труд от заплащането на стойността на лечението. „Не бива да се дели плащането на медицинския труд, при плащане стойността на лечението. Причината за превишаване на лимитите винаги ще е стремежът за по-високи възнаграждения. Медицинският труд трябва да се регламентира според класификацията, възнагражденията трябва да са твърди“, смята още той.
Доц. Мангъров заяви категоричен, че трябва да се определи от колко лечебни заведения има нужда държавата, лекари и сестри в тях, а на тях трябва да се осигурява достойно възнаграждение и те да бъдат задължени да работят. Има огромен дисонанс при заплащането за огромната маса от лекари – между 1000 и 2000 лв. вземат масово, а една богопомазана част са хипер финансирани специалности, в които се получават по 20-30 000 лв. на месец. В резултат се наблюдава изтичане на специалисти от непривлекателните специалности навън, докато в хипер финансирането има излишък от специалисти, поясни доц. Мангъров.
За да се построи нова кардиологична болница от основите до нейния покрив са необходими около 4 млн. лв. – една година се избива при настоящите цени. Кардиологична болница има във всеки малък град, където той лично не би отишъл да се лекува, а в същото време в страната липсват специалисти по детски болести и непривлекателни във финансово отношение специалности“, посочи за пример той.
Що се касае до денонощното разположение на личните лекари доц. Мангъров смята, че е следствие от разделянето на болничната от доболничната помощ. Джипитата, според него, трябва да се обединени около лечебни заведения и да работят в синхрон с тях, защото сами по себе си те са непълноценни.
Инфекционистът отново критикува прилаганите противоепидемични мерки срещу коронавирус и призова да не се дискриминират хората на база това дали са ваксинирани, или не, нито пък да бъдат принуждавани да се ваксинират.