Доц. Атанасов: Пациентите се манипулират – дава им се телефон на определен адвокат, за да „изкарат много пари“
В нашата болница фантоми няма. Всеки от тях е пациент от плът и кръв. Всеки един от тези пациенти е преминал определен етап от диагностика, лечение и профилактика и 99% от тези 900 пациента съм консултирал лично аз. Те не са фалшиви“. Това заяви началникът на Клиниката по вътрешни болести на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ доц. д-р Петър Атанасов пред bTV по повод проверката, извършвана от НЗОК за 900 хоспитализации в лечебното заведение.
Повторните хоспитализации, ако ги има, са свързани с т.н. пост-COVID синдром. „Колкото и да ми е неприятно да го кажа, усложненията от инфекцията имат системен характер. Няма кътче от човешкия организъм, което да не е засегнато от вируса, къде повече, къде по-малко. Няма орган или система след белия дроб и сърдечносъдовите системи, който да не е засегнат и този пост-COVID синдром не може да бъде пренебрегван“, допълни доц. Атанасов.
В отговор на твърдението, че част от самите пациенти са отричали да са постъпвали отново в болницата, той заяви, че иска да покани всеки един от тези 900 пациенти, който смята, че е фалшив, в студиото, за да разговаря с него публично.
„Здравното министерство говорител на Здравната каса ли е? Кой си позволява да изнася междинни данни от проверка и да прави внушения?“, попита доц. Атанасов.
По неговите думи не става въпрос за грешни обработени данни, тъй като УМБАЛСМ „Пирогов“ е една от най-проверяваните болници. „5000 пациенти са лекувани в болницата с COVID и над 20 000 с леко протичаща коронавирусна инфекция, които са лекувани в спешното ни звено – амбулаторно, без никакво заплащане. Сметнете колко процента са тези 900 от 5000. Американците изнасят чернодробни усложнения за 29% от преболедувалите в ранния пост-COVID период. Някои пациенти не се възстановяват напълно и за 6 месеца след преболедуването“, каза доц. Атанасов.
Той уточни, че пациентите не са имали цироза, а чернодробната цироза е част от името на клиничната пътека. „Те са диагностицирани с чернодробна диагноза, например остра чернодробна недостатъчност. Някой не прави разлика между наименованието на клиничната пътека и диагноза по МКБ. Острата и подострата чернодробна недостатъчност са функционално нарушение, преходно и напълно обратимо. Ако обаче не се лекува и профилактира води до цироза, която е необратимото увреждане на черния дроб. Същото се отнася и за бъбречната недостатъчност – острата е състояние, а хроничната – необратимо заболяване“, подчерта доц. Атанасов.
По думите му пациентите са прозвънявани от проверяващите, стресирани и манипулирани. „Обаждат им се по телефона и питат: „Имате ли цироза?“, на което пациента отговаря „нямам“, защото наистина няма. След което е приканен да попълни анкета и това, което мен много ме притеснява е, че им оставят телефон на конкретен адвокат, със съвет да се консултират и да изкарат пари“, каза доц. Атанасов.
900 съмнителните хоспитализации проверяват в УМБАЛСМ „Пирогов“
Той подчерта, че не са получени пари за тези пътеки, тъй като Касата плаща единица пари от началото на COVID-кризата до сега и допълни, че по това време работата в Клиниката е намаляла наполовина.
„Не искам да се занимава с пари, моите учители са ме учили, че моята професия е изкуство. Не искам да влизам във финансови взаимоотношения с пациентите си. Превърнаха ни професията в долна сергия“, заяви доц. Атанасов.