Пет първи стъпки към промяна в българското здравеопазване (обновена)
Основните насоки са промяна на системата на българското здравеопазване обяви временният министър на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров по време на започналата днес среща с БЛС и НЗОК за обсъждане на новия анекс към НРД.
“Искаме да ви представим една наша обща инициатива, за която вече сме разговаряли и дори имахме и подписан съвместен протокол. Инициатива, която е насочена към промяна модела. Искаме да поставим началото на такава промяна, защото всички ние споделяме оценката, че здравната ни система не се намира в добро състояние и може са работи доста по-добре отколкото работи в момента”, заяви мин. Кацаров в началото на днешния брифинг.
„Постигнали сме необходимото съгласие и искаме колкото може по-бързо да стартират преговори за промени в сегашния в Националния рамков договор. Някои от тях надявам се веднага, други ако е необходимо от началото на следващата година със следващия бюджет на НЗОК, но за да могат да бъдат факт тогава преговорите по тях трябва да започнат още сега”, допълни той.
Първо: отпадане на лимитите в лечебните заведения, кото бяха въведени 2015 г., но не оправдаха цела за запазване на бюджета на НЗОК. „Много болници осъдиха НЗОК, само тази години има няколко решения на ВАС, че ако дейността е извършена в полза на пациентите и не може да бъде платена, това е наказание за добре работещите болници и награда за тези, които не са търсени. Има много други механизми за контрол, но този не е ефективен, а мързелив“, аргументира се д-р Кацаров.
Второ: корегиране на цените на медицинските дейности. Мярката цели да се намали отлива от рецица нежелани в момента специалности, поради ниското заплащане на дейността им, чрез методика, която може да бъде ползвана и съответно лекарите, които желаят да специализират дадена специалност да се увеличат; въвеждане на коефициенти на тези цени – не е все едно дали пациента е на 20 или на 90, дали няма придружаващо заболяване или 10, тежестта на диагнозата.
Трето: изнасяне на повече дейности от болничната в извънболнича помощ – това ще направи редица дейности по-достъпни и по-евтини.
Четвърто: промяна на 24-часовото разположение на личните лекари. „Това може да бъде коригирано, да не се заблуждаваме, че това съществува, а да има яснота къде ще бъде извършвана неотложната помощ“, каза още здравният министър.
Пето: да се изгради механизмът, чрез който пацентите да участват в контрола на медицинските дейнисти. Проверките показват на много места отчетени, но неизвършени дейности. Самият потребител трябва да бъде въвлечен в този процес. Искаме да имаме приложение на мобилния телефон и ако се отчете дейност на твое име, да получиш веднага съобщение, че това се е случило, а ако не се е случило – да сигнализираш веднага на НЗОК. Това са накратко насоките, около които сме постигнали съгласие. Право на НЗОК и БЛС е да обсъдят тези въпроси, да се обсъдят внимателно, колкото е време е необходимо, но да стане добре и без сътресение за здравната система“, каза още д-р Кацаров.
Отпадане на лимитите искат МЗ и БЛС
„Отпадането на лимитите може да се случи още другия месец, но е правилно да се случи от следващата година. Това се отнася и за коефициентите. Изваждането на дейностите може да стане веднага, защото много от нещата вече са направени“, допълни още д-р Кацаров.
Управителят на НЗОК проф. Петко Салчев се отнесе с разбиране към казаното и сподели, че експертите ще обсъдят какви биха могли да бъдат промените в нормативната уредба, а за цени може да се говори през есента, когато ще има яснота за бюджета на НЗОК.
Председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров се присъедини към казаното от мин. Кацаров и посочи, че идеите на министъра са били обсъждани в съсловната организация. Важно е парите да следват пациента, да не се определят в някой кабинет, важно е да изнесем голяма част от дейностите в извънболничната помощ, коментира той.
5 Отговори
[…] […]
[…] Министър Кацаров с конкретни предложения за старт на з… […]
[…] […]
[…] […]
[…] Към промяна в българското здравеопазване (обновена) […]